Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Kompendium Handlu Zagranicznego Polski – październik 2022
Artykuł

Kompendium Handlu Zagranicznego Polski – październik 2022

Zapraszamy do zapoznania się z wydanym przez Biuro Analiz PFR raportem „Kompendium Handlu Zagranicznego Polski – październik 2022 r.”.

Najważniejsze informacje jakie można znaleźć w najnowszej wersji raportu:

  • Eksport towarowy Polski po sierpniu br. wyniósł 221.236,9 mln EUR i był o 19,9% większy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W każdym miesiącu bieżącego roku eksport towarowy był wyższy niż w poprzednich latach. Także w ujęciu sumy rocznej kroczącej eksport osiąga rekordowo wysokie wartości – po sierpniu sprzedaż zagraniczna wyniosła 324.905,6 mln EUR i była na najwyższym poziomie w historii. Import towarowy Polski (w ujęciu sumy rocznej kroczącej) po sierpniu br. ukształtował się na poziomie 341.473,4 mln EUR i to również była rekordowo wysoka wartość.
  • Mimo że Wielka Brytania nie jest faktycznym członkiem UE od 2021 r. jej istotność jako partnera handlowego Polski w bieżącym roku wzrosła. W okresie styczeń-sierpień 2022 r. eksport towarowy do WB wyniósł 10.957,8 mln EUR i był o 20,5% większy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Udział Wielkiej Brytanii w eksporcie Polski po ósmym miesiącu br. wyniósł 5,0%, wobec 4,9% w analogicznym okresie rok temu – Wielka Brytania jest obecnie czwartym największym odbiorcą polskich towarów.
  • Mimo dobrych wyników eksportu towarowego  w bieżącym roku przedsiębiorstwa coraz gorzej oceniają bieżący i przewidywany portfel zamówień zagranicznych. Ocena bieżącego zagranicznego portfela zamówień pogorszyła się czwarty miesiąc z rzędu, wyniosła -25,1 pkt (wartości poniżej zera wskazują na złą koniunkturę) i była na najniższym poziomie od czerwca 2020 r. Ocena przewidywanego portfela zamówień obniżyła się do -16,1 pkt i była na najniższym poziomie od marca 2022 r.

Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj

Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Krucza 50, 00-025 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.