Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Kompendium Handlu Zagranicznego Polski – kwiecień 2023 r.
Artykuł

Kompendium Handlu Zagranicznego Polski – kwiecień 2023 r.

Zapraszamy do zapoznania się z wydanym przez Biuro Analiz PFR raportem „Kompendium Handlu Zagranicznego Polski – kwiecień 2023 r.”.

Najważniejsze informacje jakie można znaleźć w najnowszej wersji raportu:

  • Eksport towarowy Polski na początku bieżącego roku znacznie przekraczał poziomy notowane w latach ubiegłych. Eksport towarowy w styczniu br. wyniósł 29.222,4 mln EUR i był o 15,5% większy niż w analogicznym miesiącu rok temu. W lutym eksport wyniósł 27.746,6 mln EUR i był o 5,3% większy niż w lutym 2022 r. W ujęciu narastającym, w okresie styczeń-luty, eksport towarowy był o 10,3% większy niż w analogicznym okresie rok temu.
     
  • Znacznie lepsze wyniki niż w latach poprzednich notujemy także w eksporcie usług. Eksport usługowy Polski w styczniu wyniósł 7.988 mln EUR i był o 35,6% większy niż w styczniu 2022 r. W lutym eksport usług ukształtował się na poziomie 7.252 mln EUR, tj. był o 21,3% większy niż w analogicznym miesiąc rok wcześniej. W okresie styczeń-luty eksport usług był o 28,4% większy niż w analogicznym okresie 2022 r.
     
  • Ocena przewidywanego zagranicznego portfela zamówień wyniosła w marcu -6,9, co nadal oznacza negatywną koniunkturę, ale jednocześnie jest najlepszym wynikiem od inwazji Rosji na Ukrainę. Marzec był czwartym miesiącem z rzędu, w którym wspomniana ocena poprawiła się. Ocena bieżącego zagranicznego portfela zamówień wyniosła w marcu -17,2, co było najlepszym wynikiem od czerwca 2022 r.


Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj

Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Krucza 50, 00-025 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.