Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Kompendium Handlu Zagranicznego Polski – grudzień 2023 r.
Artykuł

Kompendium Handlu Zagranicznego Polski – grudzień 2023 r.

Zapraszamy do zapoznania się z wydanym przez Biuro Analiz PFR raportem „Kompendium Handlu Zagranicznego Polski – grudzień 2023 r.”. Według raportu saldo obrotów towarowych Polski po październiku było dodatnie i wyniosło 10.564 mln EUR.

Logo kompendium wiedzy o handlu zagranicznym PFR

Najważniejsze informacje jakie można znaleźć w najnowszej wersji raportu:

  • Saldo obrotów towarowych Polski po październiku (w ujęciu narastającym) było dodatnie i wyniosło 10.564 mln EUR. Jest to najwyższy poziom nadwyżki w obrotach towarowych od co najmniej 2004 roku. Nawet przyrównując do danych za pełne lata, obecny poziom nadwyżki jest na rekordowo wysokim poziomie.
  • Tak dobre wyniki na saldzie obrotów towarowych to zasługa wzrostu eksportu przy jednoczesnym spadku importu. Eksport towarowy Polski w okresie styczeń-październik br. wyniósł 293.525,8 mln EUR i był o 2,5% większy niż w analogicznym okresie rok temu. Import towarów wyniósł z kolei 282.961,7 mln EUR i był o 6,7% mniejszy niż rok wcześniej.
  • Rekordowo wysokie saldo notujemy także w obrotach usługowych. Nadwyżka w handlu usługowym wyniosła po październiku 32.099 mln EUR i była na najwyższym poziomie od co najmniej 2004 roku. Świetne wyniki na obrotach towarowych i usługowych sugerują, że odnotujemy w tym roku rekordowo wysoką nadwyżkę w handlu zagranicznym ogółem.

Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj

Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Krucza 50, 00-025 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.