Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Kierunki Rozwoju Ekspansji Zagranicznej – konsultacje publiczne
Artykuł

Kierunki Rozwoju Ekspansji Zagranicznej – konsultacje publiczne

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprasza jednostki samorządu terytorialnego, partnerów społecznych i gospodarczych oraz Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego do udziału w konsultacjach publicznych projektu Kierunki Rozwoju Ekspansji Zagranicznej.

Realizując zapisy ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U.2006 nr.227 poz.1658, Art. 6 ust. 4), MRiT opublikowało projekt Kierunków Rozwoju Ekspansji Zagranicznej, zachęcając do nadsyłania uwag do w/w projektu oraz załączników do dnia 13 kwietnia 2023 r.

Zgodnie z priorytetami, określonymi w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) Polska ma zrealizować następujące cele w obszarze ekspansji zagranicznej do 2030 roku:

  • osiągnąć 2 proc. udziału w eksporcie światowym;
  • podwoić liczbę eksporterów w stosunku do 2015 roku;
  • osiągnąć 15 proc. udziału eksportu towarów high-tech (HT) w eksporcie towarów ogółem;
  • zwiększyć udział eksportu poza Unię Europejską o 10 punktów procentowych względem 2015 roku.

W dokumencie Kierunki Rozwoju Ekspansji Zagranicznej zostały określone i zaadresowane działania dla administracji, które mają być odpowiedzią na kluczowe wyzwania w zakresie ekspansji zagranicznej. Całość działań będzie skorelowana ze Strategią Produktywności 2030. Istotnym elementem będzie koncentracja wsparcia na kluczowych sektorach, stanowiących ważną pozycję eksportową kraju oraz tych, które mogą w przyszłości decydować o pozycji konkurencyjnej Polski w świecie.

W niniejszym dokumencie przedstawiono obraz umiędzynaradawiania polskiej gospodarki, wyzwania systemowe i cele polityki eksportowej Polski. Określono również wyzwania jakie będą stały po stronie administracji i przedsiębiorców. Przedstawiono także narzędzia wspierające internacjonalizację polskich przedsiębiorstw, jak również działanie systemowe podejmowane przez poszczególne instytucje.

W załącznikach do dokumentu określono zaangażowanie poszczególnych instytucji we wsparcie i promocję eksportu, jak również przedstawiono tabelaryczne zestawienie obecnych instrumentów i środków wsparcia internacjonalizacji.

Uwagi można zgłaszać, korzystając z poniższego formularza, na adres mailowy: Aleksandra.Jaworska@mrit.gov.pl oraz Robert.Kalinowski@mrit.gov.pl

  • Wszystko
  • Aktualności (463)
  • Wiedza (238)
  • Kalendarz (836)
  • Centrum Wsparcia (321)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.