Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Każdego dnia na świecie marnuje się miliard posiłków
Artykuł

Każdego dnia na świecie marnuje się miliard posiłków

Najnowszy raport marnowania żywności, opublikowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ), przedstawia niepokojące dane dotyczące ilości zbytecznej żywności na globalną skalę.

pełen kosz wyrzuconej żywności

Według Food Waste Index Report, codziennie na świecie traci się około miliarda posiłków, podczas gdy blisko 783 miliony ludzi doświadczają głodu. W porównaniu z poprzednią edycją z 2021 roku, ONZ usprawniła metodę zbierania informacji, dzięki czemu najnowszy raport dostarcza szczegółów o skali problemu, zwłaszcza w okresach zwiększonego konsumpcji, jak np. święta.

Z danych za 2022 rok wynika, że świat wytworzył około 1,05 miliarda ton odpadów żywnościowych, co oznacza średnio 132 kg na osobę. Największy udział w tej statystyce mają gospodarstwa domowe, generując 60% ogólnej ilości odpadów, następnie sektor detaliczny i usługi żywieniowe. Marnotrawstwo żywności nie jest problemem ograniczonym do krajów rozwiniętych. Różnice w ilości wytwarzanych odpadów między państwami są nieznaczne i nie przekraczają 7 kg na osobę. W raporcie zwrócono także uwagę na większe marnotrawstwo w krajach o wyższej średniej temperaturze, co może być spowodowane szybszym psuciem się żywności oraz konsumpcją produktów o grubych, niejadalnych skórkach.

Ta obserwacja podnosi niepokojącą kwestię, zwłaszcza w kontekście globalnego ocieplenia. Rosnące temperatury na całym świecie mogą faktycznie nasilać jeszcze problem marnotrawienia żywności.

Przykłady marnowania żywności w krajach europejskich

Raport ONZ wskazuje na znaczące różnice w ilości marnowanej żywności pomiędzy krajami europejskimi Z analizy wynika, że Portugalia znajduje się na czele zestawienia z niemal 170 kg zbytecznej żywności na mieszkańca rocznie, przy czym 124 kg tej ilości pochodzi bezpośrednio z gospodarstw domowych. Z kolei Bułgaria jest w Europie krajem o najmniejszym poziomie marnotrawstwa, z zaledwie około 30 kg na osobę rocznie. Polska plasuje się w środkowym segmencie, z około 70 kg niekonsumowanej żywności na mieszkańca, gdzie aż 60 kg generowane jest w domach. Raport rzuca światło również na takie kraje jak Szwajcaria, z ponad 160 kg odpadów żywnościowych na osobę rocznie (w tym 119 kg z gospodarstw), Rosję, z łączną ilością 58 kg (w tym 33 kg z domostw), oraz Chorwację, notującą prawie 60 kg marnowanej żywności na mieszkańca (53 kg z gospodarstw domowych).

Dane te ilustrują, iż wyzwanie marnowania żywności dotyczy krajów o zróżnicowanym poziomie życia, podkreślając potrzebę globalnych i lokalnych strategii zmniejszających to zjawisko.

Marnotrawstwo żywności jest globalnym wyzwaniem„, jak zauważa Inger Andersen, dyrektor Programu Środowiskowego ONZ, zwracając uwagę na paradoks, gdzie obok milionów głodujących, marnuje się olbrzymie ilości żywności, co wpływa też na środowisko i klimat. Andersen podkreśla jednak, że „odpowiednie podejście i działania państw mogą zmienić ten stan rzeczy, zmniejszając zarówno wpływ na klimat, jak i straty ekonomiczne, przyspieszając tym samym osiąganie globalnych celów„.

Źródło: UNEP-UN Environment Programme

  • Wszystko
  • Aktualności (576)
  • Wiedza (263)
  • Kalendarz (965)
  • Centrum Wsparcia (319)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.