Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polscy przedsiębiorcy zaplanowali działania na 2024 r.
Artykuł

Polscy przedsiębiorcy zaplanowali działania na 2024 r.

Wzmacnianie relacji z klientami, zacieśnianie kontaktów z partnerami biznesowymi, i inwestycje w jakość kadry – to główne działania zaplanowane na bieżący rok przez polskie firmy.

Kalendarz na 2024 stoi na biurku

Planowanie na nowy rok to proces, który umożliwia firmie skoncentrowanie się na celach, strategiach i działaniach niezbędnych do osiągnięcia sukcesu. W grudniu 2023 r. Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził ankietę wśród 1 tys. polskich firm, pytając ich o plany na najbliższy rok.

Relacje biznesowe i dobór kadr

Na podstawie badań przeprowadzonych przez PIE w grudniu zeszłego roku wynika, że wzmacnianie relacji z klientami deklaruje 90 proc. respondentów (wobec 83 proc. w 2023). Nieco mniej przedsiębiorców (78 proc.) zaplanowało  zacieśnianie kontaktów biznesowych z partnerami w biznesie, a 68 proc. ankietowanych chce inwestować w jakość kadry. Duże firmy deklarują też większe wydatki na marketing (67 proc.), rozszerzenie oferty (64 proc.) oraz zakup oprogramowania i baz danych (57 proc.).

Inwestycje w sztuczną inteligencję

Słabym punktem są inwestycje w narzędzia związane ze sztuczną inteligencją – zaledwie 8 proc. polskich firm zdecydowało się na tego rodzaju działania. Trzeba jednak podkreślić, że w 2024 r. odsetek przedsiębiorców planujących inwestycje w SI wzrósł do 18 proc. Są to przede wszystkim firmy informacyjno-komunikacyjne (41 proc.) oraz przedstawiciele działalności naukowej i profesjonalnej (po 28 proc.)

Ekspansja zagraniczna i działania proekologiczne

Jeśli chodzi o plany rozszerzenia działalności o rynki zagraniczne, to na czołówkę wysuwają się firmy z branży transportowej (57 proc.), które mają również ambitne plany dotyczące zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE 1/2024

  • Wszystko
  • Aktualności (576)
  • Wiedza (263)
  • Kalendarz (965)
  • Centrum Wsparcia (319)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.