Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Inwestycja polskiej firmy w wodór i amoniak w Mauretanii
Artykuł

Inwestycja polskiej firmy w wodór i amoniak w Mauretanii

Hynfra p.s.a. oraz mauretańska spółka zależna Mauritania Green Ammonia SARL inicjują wielkoskalowy projekt budowy instalacji zielonego wodoru i amoniaku wraz z rządem Islamskiej Republiki Mauretańskiej. Relacje firmy Hynfra oraz rządu Mauretanii zainicjowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).

Flagi Polski i Mauretanii

Memorandum of understanding

4 marca 2024 r. Ministerstwo Ropy Naftowej, Górnictwa i Energii Mauretanii podpisało memorandum of understanding (MoU) z polsko-mauretańskim konsorcjum firm Hynfra oraz Mauritania Green Ammonia (MGA). Celem zainicjowanej współpracy jest uruchomienie instalacji do produkcji zielonego wodoru i amoniaku. To jeden z ambitnych planów afrykańskiego kraju. Mauretania chce być liderem w produkcji i eksporcie zielonego wodoru i jego pochodnych do roku 2030.

Szczegóły inwestycji

Porozumienie przyznaje konsorcjum prawo pierwszeństwa dostępu do obszaru badań o powierzchni 10 kilometrów kwadratowych ziemi, położonej w południowej strefie elektrowni wiatrowej Somelec.

Przedsięwzięcie przewiduje budowę instalacji o łącznej mocy elektrolizerów od 120 do 200 MW oraz odnawialnych źródeł energii o mocy do 500 MW. Umożliwi to produkcję około 100 000 ton rocznie zielonego amoniaku. Całkowity koszt rozwoju i budowy instalacji szacuje się na około 1,5 miliarda USD. Projekt zakłada również rozwój certyfikowanej zielonej strefy przemysłowej. Umożliwi to firmom działanie w bezemisyjnym ekosystemie energetycznym.

Dzięki temu projektowi Mauretania stanie się jednym z pierwszych krajów afrykańskich, produkujących i wykorzystujących zielony wodór. „Przyczyni się to do rozwoju krajowego przemysłu czystych związków chemicznych, takich jak e-paliwa lub zielone nawozy. Instalacja ma szansę zaspokoić krajowe i subregionalne zapotrzebowanie na produkty, które do tej pory były importowane, drogie, i posiadały wysoki ślad węglowy” – Nani Ould Chrougha, minister Ropy Naftowej, Górnictwa i Energii Mauretanii.

Projekt przewiduje także stworzenie podstaw dla rozwoju lokalnej gospodarki. Ważne będzie tu zwiększenie możliwości zatrudnienia oraz wzmocnienie pozycji Mauretanii jako lidera w dziedzinie technologii zielonej energii.

Wsparcie PAIH

Relacje firmy Hynfra oraz rządu Mauretanii zainicjowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH):

Na początku 2023 roku Tomoho Umeda (założyciel i prezes spółki Hynfra oraz Hynfra Energy Storage – przyp. red. Trade.gov.pl) przedstawił mi ofertę Hynfra i z wrócił się do Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Casablance z prośbą o pomoc w promocji modelu biznesowego Hynfra i wyszukaniu odpowiedniego partnera biznesowego w regionie. Od tego czasu odbyliśmy szereg spotkań i po wielomiesięcznych staraniach powstała polsko-mauretańska spółka Mauritania Green Ammonia SARL. To wielki sukces, że dziś wracamy z Nawakszut (stolica Mauretanii – przyp. red. Trade.gov.pl) pełni optymizmu w związku z perspektywami współpracy przy realizacji w Mauretanii fabryki zielonego wodoru i jego pochodnych. Podpisane dziś MoU będzie stanowić olbrzymi krok milowy w tym strategicznym przedsięwzięciu.

Jan Bochniak, Business Development Manager Zagranicznego Biura Handlowego w Casablance, PAIH

Hynfra specjalizuje się w rozwoju projektów związanych z zielonym wodorem, posiadając szerokie doświadczenie oraz uznane kompetencje techniczne i operacyjne. Firma współpracuje z lokalnymi samorządami, podmiotami przemysłowymi i chemicznymi.

Mauritania Green Ammonia Sarl jest spółką zależną Hynfra. Została założona w 2023 r. Jej zadaniem jest rozwój globalnych instalacji zielonego amoniaku, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału rynku Afryki północno-zachodniej.

Źródło: Hynfra.pl

  • Wszystko
  • Aktualności (594)
  • Wiedza (269)
  • Kalendarz (1015)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.