Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Innowacyjność Polski – chartbook, marzec 2023 r.
Artykuł

Innowacyjność Polski – chartbook, marzec 2023 r.

Zapraszamy do zapoznania się z wydanym przez Biuro Analiz PFR raportem „Innowacyjność Polski – chartbook, marzec 2023 r.”.

Najważniejsze informacje jakie można znaleźć w najnowszej wersji raportu:

  • Według wstępnych danych GUS, eksport high-tech wyniósł w ubiegłym roku 31.553 mln EUR i był o 24,2% większy niż rok wcześniej. Była to najwyższa dynamika eksportu wyrobów wysokiej techniki od 2014 r. Tak dobry wynik był możliwy dzięki zwiększeniu sprzedaży zagranicznej we wszystkich grupach towarowych klasyfikowanych jako high-tech. Udział wysokich technologii w całości eksportu towarowego Polski zwiększył się do 9,2% z 8,8% w roku 2021 i był na najwyższym poziomie w historii porównywalnych danych (od 2007 roku).
  • Na koniec 2021 r. eksport usług informatycznych wyniósł 8.749 mln EUR, przy imporcie na poziomie 4.885 mln EUR. Eksport jak i import usług informatycznych od 2010 r. nieprzerwanie rośnie. Usługi informatyczne nie są najważniejszym działem eksportowym Polskich usług (tymi są transport oraz turystyka), jednakże ich udział systematycznie rośnie. A biorąc pod uwagę, że w latach 2011-2021 średnia dynamika eksportu usług informatycznych (21,4%) znacznie przekraczała dynamikę eksportu usług ogółem (9,3%) to można się spodziewać, że powyższy udział będzie nadal rósł.
  • W latach 2019-2021 udział przedsiębiorstw aktywnych innowacyjnie w sektorze przedsiębiorstw przemysłowych wyniósł 26,3%, a w usługach – 22,2%. Biorąc pod uwagę wielkość zatrudnienia, największy odsetek przedsiębiorstw aktywnych innowacyjnie, zarówno jeśli chodzi o przemysł jak i usługi, odnotowano wśród podmiotów zatrudniających ponad 250 osób.

Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj

Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Krucza 50, 00-025 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.