Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > ESG w MŚP
Artykuł

ESG w MŚP

Z badania przeprowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego wynika, że niemal połowa firm z sektora MŚP postrzega regulacje ESG i zrównoważonego rozwoju jako dodatkowe koszty dla biznesu.

słoiki z zielonymi roślinkami i pieniędzmi

Jednocześnie 7 na 10 badanych firm sprowadza zarządzanie ryzykiem ESG tylko do sprawozdań, zgodnie z wymogami regulacyjnymi. Niewiele ponad 10% ankietowanych wskazało, że kwestie ESG mają wpływ na podejmowane w firmie decyzje. Mniej niż 1% ogółu przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu, zadeklarowało, że kwestie ESG są wpisane do strategii biznesowej ich firmy.

Im mniejsza firma tym częstsze przekonanie, że zaangażowanie w zagadnienia zrównoważonego rozwoju i ESG są nieopłacalne. Z kolei 41% spośród większych przedsiębiorców uważa, że kwestie związane z ESG to raczej szansa dla biznesu.

Na tle całego sektora MŚP, największą wiedzą o ESG i jej implementowaniu do strategii firmy i decyzji biznesowych, wykazały się średnie przedsiębiorstwa. To głównie właśnie te, podejście do ESG i zrównoważonego rozwoju traktują jako integralny element swojej działalności.

Ponad połowa z badanych firm, które jeszcze nie wprowadziły ESG w swojej strategii biznesowej, przeszkody w jej wdrażaniu tłumaczyło brakiem odpowiednich zasobów, kompetencji i wiedzy w organizacji. Wysokie koszty związane z implementacją ESG wskazało 30 % z nich, a 13% nie widzi w tym znaczących korzyści.

Cały raport dostępny tutaj

Źródło: BGK

  • Wszystko
  • Aktualności (576)
  • Wiedza (263)
  • Kalendarz (965)
  • Centrum Wsparcia (319)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.