Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Eksportowe rekordy PAIH
Artykuł

Eksportowe rekordy PAIH

Tysiące spotkań B2B, setki kontraktów za miliony złotych i dziesiątki wydarzeń. Tak wyglądało ostatnie pół roku w wydaniu Departamentu Eksportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Dzięki wytężonej pracy ekspertów PAIH kolejni polscy przedsiębiorcy zaczęli podbijać zagraniczne rynki.

Porównując pierwsze półrocze 2022 roku z 2023 Agencja notuje znaczne wzrosty. Liczba podpisanych kontraktów eksportowych wzrosła o 70%, do Agencji skierowano także o 28% więcej zapytań. Większe grono osób chciało również uczestniczyć w misjach gospodarczych organizowanych przez PAIH (wzrost o 73%). Dzięki wysiłkom ekspertów Agencji najbardziej wzrosła jednak liczba spotkań B2B między polskimi a zagranicznym przedsiębiorcami. W porównaniu do zeszłego roku udało się ich zorganizować o ponad 230% więcej.

W pierwszym półroczu 2023 roku eksperci Departamentu Eksportu PAIH intensywnie działali na rzecz wsparcia aktywności eksportowej i inwestycyjnej polskich przedsiębiorców zarówno w formie wirtualnej, jak i stacjonarnej. Oferta była dostosowywana do potrzeb polskiego biznesu. Przedsiębiorcom dostarczaliśmy najaktualniejszych informacji o rynkach zagranicznych oraz organizowaliśmy liczne wydarzenia o charakterze informacyjno-promocyjnym. Patrząc na wyniki za ostatnie pół roku, widzimy, że nasze wysiłki nie poszły na marne

– podkreśla Paweł Kurtasz, prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

W pierwszym półroczu 2023 r. polscy przedsiębiorcy podpisali z pomocą Agencji 333 kontrakty eksportowe o wartości ponad 113 mln PLN. Największe umowy zrealizowane zostały z firmami reprezentującymi branżę spożywczą, maszynową, jachtową, budowlaną oraz przemysłu ciężkiego. W tym roku pracownicy PAIH odpowiedzialni za wsparcie eksportu obsłużyli już także niemal 5 tys. klientów polskich oraz ponad 1,4 tys. klientów zagranicznych, realizując na ich rzecz przeszło 16 tys. usług wsparcia.

Eksperci Agencji pomagali zainteresowanym przedsiębiorcom weryfikować partnerów biznesowych oraz przezwyciężać bariery językowe, doradzali w całym procesie internacjonalizacji działalności i edukowali w zakresie kodów kulturowych oraz tworzyli analizy potencjału eksportowego. Oprócz wymienionych już usług wsparcia, dla firm zainteresowanych internacjonalizacją działalności, organizowane były również liczne rozmowy B2B. Dzięki PAIH w pierwszym półroczu br. odbyło się przeszło 2,6 tys. spotkań reprezentantów polskich firm z potencjalnymi kontrahentami zagranicznymi.

Przedsiębiorcy mieli także okazję uczestniczyć w licznych wydarzeniach na całym świecie. W ramach misji gospodarczej PAIH do Bostonu ponad 30 polskich firm biotechnologicznych zaprezentowało światu swoje produkty na jednej z największych i najważniejszych imprez tego sektora – BIO International Convention. Polacy byli także obecni na największej międzynarodowej wystawie branży lotniczej i kosmicznej w Australii. Dzięki wsparciu Agencji na targach Avalon w Melbourne zaprezentowało się 20 polskich firm. Polacy uczestniczyli także w targach nowych technologii Vivatech we Francji, ochrony środowiska FIMA w Bogocie oraz wielu innych. W ramach ułatwiania nawiązywania kontaktów z zagranicznymi przedsiębiorcami odbyły się także duże wydarzenia organizowane przez PAIH. Wśród nich warto wymienić jedne z największych, Polsko-Emirackie Forum Gospodarcze, w którym uczestniczyło ponad sto osób z samej Polski czy Polsko-Mongolskie Forum Biznesowe z udziałem prezydentów, dzięki któremu reprezentanci 19 polskich firm mieli okazję poznać daleki rynek mongolski.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH S.A.)


ul. Krucza 50
00-025 Warszawa
  • Wszystko
  • Aktualności (592)
  • Wiedza (269)
  • Kalendarz (1008)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.