Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Ekspansja na Wschód
Artykuł

Ekspansja na Wschód

Z rankingu opublikowanego w raporcie „Kierunek: Wschód. Aktualne trendy i atrakcyjne kierunki ekspansji zagranicznej w obliczu niestabilności geopolitycznej” wynika, że najbardziej obiecującymi rynkami w Europie Środkowo-Wschodniej są Czechy, Rumunia i Ukraina, a w Azji – Japonia, Kazachstan i Malezja.

Drewniane klocki z literami ułożone w słowo REPORT

To już trzecia edycja zestawienia, w którym eksperci PFR TFI, PwC Polska i KUKE analizują perspektywiczne dla polskich firm kierunki ekspansji oraz wskazują możliwości biznesowe, uwzględniające czynniki makroekonomiczne i geopolityczne oraz zmiany w gospodarce światowej.

Rynki znane i mniej znane

Nowa edycja rankingu podzielona została na dwie kategorie: rynki już rozpoznane wśród polskich przedsiębiorców oraz nieznane i rzadziej rozpatrywane. Pierwsza grupa to państwa, w których firmy z Polski są już obecne w zauważalnym stopniu, czyli gdzie wartość zainwestowanego kapitału przekracza 100 milionów euro. Drugą grupę stanową kraje o mniejszym dotychczas znaczeniu dla polskich inwestycji i tym samym mniej znane przez polskie firmy.

Inwestycje zagraniczne

Według danych rynkowych polskie inwestycje zagraniczne systematycznie rosną, jednak jako kraj wciąż nie wykorzystujemy w pełni naszych możliwości. Więcej od polskich firm inwestują konkurenci nie tylko z Niemiec czy Francji, ale także z Czech, Słowenii czy Węgier.

Piotr Kuba, członek zarządu ds. inwestycyjnych PFR TFI twierdzi jednak, że „w tak dynamicznym otoczeniu gospodarczym możemy odnaleźć przestrzeń, która pozwoli rozwijać polskie inwestycje bezpośrednie za granicą. Taką przestrzeń otwiera dziś przed naszymi firmami m.in. region Europy Środkowo-Wschodniej i Azji”.

Co znajdziemy w raporcie

Raport obejmuje:

  • ranking atrakcyjnych kierunków inwestycyjnych,
  • analizę kluczowych trendów rynkowych,
  • wyniki badań z przedsiębiorcami,
  • analizę rynku ukraińskiego w kontekście wpływu wojny i planowanego procesu odbudowy,
  • przegląd instrumentów finansowania inwestycji zagranicznych oferowanych przez instytucje rozwoju.

Wartość polskich inwestycji za granicą wyniosła w 2022 r. 130,5 mld PLN i była o 20,8 mld PLN wyższa niż rok wcześniej. Europa pozostaje najatrakcyjniejszym regionem dla inwestycji polskich firm – 86,9 proc. wszystkich inwestycji skoncentrowanych jest na Starym Kontynencie.

Źródła: KUKE, PFR TFI

  • Wszystko
  • Aktualności (539)
  • Wiedza (254)
  • Kalendarz (933)
  • Centrum Wsparcia (321)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.