Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Działalność gospodarcza na Zachodniej Ukrainie
Artykuł

Działalność gospodarcza na Zachodniej Ukrainie

Według danych za 2021 rok zachodnie obwody Ukrainy są odpowiedzialne za wytworzenie ok. 20 proc. ukraińskiego PKB. Obecnie ze względu na większą rolę zachodniej części kraju w życiu gospodarczym wskaźnik ten jest zapewne wyższy, jednak szczegółowe dane statystyczne podczas trwania stanu wojennego nie są publikowane.

Widok na Lwów

Według autorów poradnika „Działalność gospodarcza na Zachodniej Ukrainie”, przygotowanego przez Warsaw Enterprise Institute, po inwazji rosyjskiej zachodnie obwody Ukrainy zyskały na atrakcyjności. Przede wszystkim ze względu na wyższy poziom bezpieczeństwa, ale także w związku z tym, że liczne przedsiębiorstwa zlokalizowane bliżej linii frontu przeniosły się właśnie na te tereny.

Dla polskich przedsiębiorców duże znaczenia ma fakt, że polski kapitał i polskie produkty w zachodnich obwodach Ukrainy występują znacznie częściej niż w pozostałej części kraju, co stwarza bardziej dogodne warunki dla rodzimych biznesów. Niebagatelne jest również dogodne położenie geograficzne ułatwiające logistykę.

Poradnik „Działalność gospodarcza na Zachodniej Ukrainie” przekazuje praktyczne wskazówki, jak otworzyć działalność gospodarczą na Ukrainie, jakie instrumenty i instytucje wsparcia biznesu są dostępne w zachodnich obwodach Ukrainy oraz wypunktowuje ograniczenia i wyzwania występujące na danym obszarze, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczeń i ryzyka spowodowanego trwającą na Ukrainie wojną.

Publikacja powstała w oparciu o analizę danych gospodarczych, rozwiązań prawnych obecnych na Ukrainie oraz informacje praktyczne dotyczące klimatu biznesowego na Ukrainie, uzyskane od polskich i ukraińskich przedsiębiorców w ramach działalności Serwisu Odbudowy Ukrainy – projektu realizowanego przez Centrum Studiów Strategicznych WEI.

Źródło

  • Wszystko
  • Aktualności (17)
  • Wiedza (4)
  • Kalendarz (23)
  • Centrum Wsparcia (1)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.