Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Dynamiczny rozwój ukraińskiego biznesu w Polsce
Artykuł

Dynamiczny rozwój ukraińskiego biznesu w Polsce

Od stycznia 2022 roku do grudnia 2023 roku w Polsce dynamicznie rozwija się ukraiński biznes. Dane z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wskazują, że w tym okresie ponad 44,5 tysiąca ukraińskich firm rozpoczęło działalność gospodarczą na terenie Polski.

Flaga Polski i Ukrainy na tle nieba

Szczególnie imponujący wzrost zanotowano w roku 2023, kiedy to powstało około 28,6 tysiąca jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG) prowadzonych przez Ukraińców, co stanowi aż 1,8-krotny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Co dziesiątą firmę zakłada obywatel Ukrainy

W 2023 roku 9,4 proc. wszystkich nowych przedsiębiorstw w Polsce została założona przez obywateli ukraińskich. Ponadto blisko trzy czwarte wszystkich aktywnych działalności rejestrowanych w Polsce przez cudzoziemców należało do Ukraińców.

Rola kobiet w przedsiębiorczości

Interesującym zjawiskiem jest udział kobiet w ukraińskich przedsiębiorstwach prowadzonych w Polsce. Około 37 proc. tych firm należy do przedsiębiorczych Ukrainek. Choć udział ten nieco spadł w 2023 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, to wciąż pozostaje wyższy niż udział firm zakładanych przez Polki (34 proc.). Warto zaznaczyć, że po wybuchu wojny w marcu 2022 roku liczba firm założonych przez ukraińskie kobiety znacząco wzrosła, osiągając szczytowy poziom w lipcu 2023 roku.

Struktura branżowa

Przedsiębiorstwa ukraińskie w Polsce dominują w branżach takich jak budownictwo (24 proc.), informacja i komunikacja (18 proc.), oraz pozostała działalność usługowa (14 proc.). Warto jednak zauważyć różnice w strukturze branżowej między firmami prowadzonymi przez mężczyzn i kobiety. Mężczyźni częściej niż kobiety angażują się w branże takie jak budownictwo, informacja i komunikacja, transport oraz przetwórstwo przemysłowe, podczas gdy kobiety preferują działalność związaną z usługami, handlem oraz administracją.

Wpływ na gospodarkę Polski

Założenie firmy w Polsce staje się atrakcyjną alternatywą dla pracy na etacie dla wielu Ukraińców. Obecnie prawie 756 tysięcy obywateli Ukrainy jest zgłoszonych do ubezpieczenia w Polsce, z czego około 731 tysięcy to osoby pracujące na etacie lub na podstawie umowy zlecenia lub agencyjnej. Własny biznes daje im możliwość większych zarobków oraz pracy zgodnej z ich kwalifikacjami i umiejętnościami.

Konkurencja czy partnerstwo

Działalność prowadzona przez obywateli Ukrainy w Polsce wpisuje się w potrzeby polskiej gospodarki, uzupełniając braki kadrowe w wielu sektorach. Mimo że niektórzy obawiają się konkurencji ze strony firm prowadzonych przez Ukraińców, to większość polskich przedsiębiorców widzi ich jako ważnych partnerów biznesowych. Ukraińcy przyczyniają się do wzrostu gospodarczego Polski poprzez swoją pracę zarówno na etacie, jak i w prowadzonych przez siebie firmach.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy, PIE

  • Wszystko
  • Aktualności (15)
  • Wiedza (4)
  • Kalendarz (20)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.