Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Duński Vestas inwestuje w Polsce
Artykuł

Duński Vestas inwestuje w Polsce

Vestas – duński potentat w branży offshore kolejne swoje inwestycje wiąże z Polską.

Farma wiatrowa

Firma ogłosiła plan zbudowania drugiej fabryki. Będzie zlokalizowana w szczecińskim Skolwinie i zapewni około 1000 miejsc pracy.

Nowy zakład ma produkować od 2026 roku łopaty do flagowej morskiej turbiny wiatrowej Vestas, V236-15,0 MW. Jej łopaty mierzą 115,5 m długości i  mają być wykorzystane na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power.

To nie niejedyna inwestycja duńskiej firmy na terenie Szczecina. Obecnie budowana jest fabryka Vestasa blisko Ostrowa Grabowskiego, wyspy położonej w Szczecinie, w której montowane będą gondole i piasty turbin. Firma Vestas kupiła tam upadłą fabrykę ST3 Offshore. Nowa fabryka rozpocznie swoją działalność w drugiej połowie 2024 roku dając około 700 miejsc pracy.

Po uruchomieniu obu produkcji duńska firma zatrudniać będzie około 2500 osób tworząc szczeciński hub wiatrowy w Europie.

Vestas ma ambicje bycia liderem zrównoważonego rozwoju łańcucha dostaw w Europie. Plany sięgają takiego poziomu produkcji, która będzie mogła zaspokoić rosnące w przyszłości zapotrzebowanie na morską energetykę wiatrową.

Źródło: światOZE

 

  • Wszystko
  • Aktualności (592)
  • Wiedza (269)
  • Kalendarz (1005)
  • Centrum Wsparcia (324)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.