Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Dobre prognozy dla polskiej gospodarki
Artykuł

Dobre prognozy dla polskiej gospodarki

Polska gospodarka odbudowuje się po okresie spowolnienia. Takie wnioski opublikował w swoim raporcie Polski Instytut Ekonomiczny „Przegląd gospodarczy PIE: wiosna 2024”.

pracownicy dzwigajacy czerwona strzalke sugerującą wzrosty

Według raportu PIE, Produkt Krajowy Brutto (PKB) w bieżącym roku wzrośnie o 2,6%, a w roku 2025  o 4,1%. W tych samych latach, inflacja ma osiągnąć poziomy 3,6% oraz 4,6%. Bezrobocie w Polsce ma się utrzymać na jednym z najniższych poziomów w Unii Europejskiej – 5,3% pod koniec 2024 roku. Dodatkowo, dynamika wzrostu płac ma zachować dwucyfrowe wartości, średnio 12,3% w 2024.

Marcowe tempo wzrostu cen było niższe niż cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego (NBP) i wyniosło 1,9% w ujęciu rocznym. Spadek ten wynikał z wolniejszego wzrostu cen żywności oraz inflacji bazowej. Mimo to, w najbliższych miesiącach spodziewany jest wzrost inflacji o 0,8 punktu procentowego, głównie przez przywrócenie standardowej stawki VAT na żywność oraz inne zmiany podatkowe, co skutkować będzie poziomem inflacji w okolicach 3,0% w II kwartale. W drugiej połowie roku inflacja ma wzrosnąć do poziomów 4,0 – 4,5% głównie z powodu częściowego odmrożenia cen energii i delikatnego wzrostu inflacji bazowej, spowodowanej presją płacową oraz brakiem korzystnych efektów bazowych. W ostatnim kwartale 2024 roku tempo wzrostu cen ma zbliżyć się do 5,0%. Prognozy PIE wskazują, że inflacja przekroczy cel NBP również w 2025 roku, osiągając średnio 4,6%.

Bezrobocie w Polsce pozostaje stosunkowo niskie w porównaniu z innymi krajami UE. Wzrost stopy bezrobocia do 5,4% miał charakter sezonowy, spowodowany mniejszym zapotrzebowaniem na pracę w okresie zimowym w niektórych branżach, co jednak stanowi poprawę w porównaniu do początku 2023 roku oraz jest znacznie lepszym wynikiem niż w innych państwach europejskich.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

  • Wszystko
  • Aktualności (576)
  • Wiedza (263)
  • Kalendarz (965)
  • Centrum Wsparcia (319)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.