Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Dane GUS o PKB w I kwartale 2024
Artykuł

Dane GUS o PKB w I kwartale 2024

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego PKB w Polsce wzrósł o 1,9 % rdr. Ekonomiści spodziewali się nieco mniej optymistycznego wyniku – 1,7-1,8%. Przy okazji wstępnego odczytu warto ukazać różne prognozy wzrostu gospodarczego w całym 2024 roku, opublikowane w ostatnich dniach.

Grafika ukazująca wzrost gospodarczy z flagą Polski

PKO BP: 3,7% w 2024

Zdaniem PKO BP, PKB wzrośnie w 2024 r. o 3,7%. Analitycy banku przewidują ożywienie wzrostu gospodarczego w najbliższych kwartałach. Duży wpływ na ten wynik mają mieć: konsumpcja, inwestycje współfinansowane ze środków UE oraz rosnące wydatki zbrojeniowe.

EBOR: 2,9%

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) podwyższył prognozę wzrostu PKB w 2024 roku do 2,9 proc. z 2,7. Wpływ na taką decyzję mają mieć: popyt wewnętrzny oraz inwestycje współfinansowane przez UE. Według analiz w 2025 r. PKB Polski miałby wzrosnąć o 3,5%.

S&P Global i Fitch Ratings: 2,8% w 2024

Analitycy międzynarodowej agencji ratingowej S&P Global prognozują wzrost PKB w Polsce o 2,8%. Na wynik taki składać się mają przede wszystkim: napływ funduszy unijnych oraz wydatki wojskowe. Wspomniane czynniki wesprą wzrost inwestycji, które niestety będą hamowane z uwagi na „niepewność geopolityczną”. W 2025 roku PKB Polski ma wzrosnąć o 3,1%.

Taki sam wynik w 2024 roku jak S&P Global przewidują analitycy amerykańskiej Fitch Ratings. Ma się tak dziać przede wszystkim dzięki ożywionej konsumpcji, wzrostowi płac realnych oraz inwestycji, wspieranych środkami z UE. Według tej agencji wzrost PKB Polski w 2025 r. wynieść ma 3,2%.

Źródło: PKO BP, EBOR, S&P Global, Fitch Ratings

  • Wszystko
  • Aktualności (576)
  • Wiedza (263)
  • Kalendarz (965)
  • Centrum Wsparcia (319)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.