Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Chorwacja w strefie euro
Artykuł

Chorwacja w strefie euro

W pierwszym dniu 2023 roku Chorwacja przystąpiła do strefy euro i strefy Schengen. Oznacza to, że od niedzieli obowiązuje europejska waluta, a kolejki na granicach ze Słowenią i Węgrami znacząco się zmniejszą.

Symbolicznym przypieczętowaniem ściślejszej integracji europejskiej było spotkanie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem w zagrzebskiej kawiarni na kawie, za którą zapłacili nowo obowiązującą walutą.

Okres przejściowy pomiędzy kuną a euro był dość krótki. Od września sprzedawcy byli zobowiązani umieszczać ceny produktów w dwóch walutach według stałego kursu 7,53 kuny do euro.

Przez pierwsze dwa tygodnie stycznia bankomaty będą wydawać gotówkę w obu walutach, od 14 stycznia tylko w euro.

Według ekspertów przejście na europejską walutę ma chronić chorwacką gospodarkę, dręczoną przez rosnącą inflację (w listopadzie 13,5 proc.), kryzys energetyczny i geopolityczną niepewność spowodowaną inwazją Rosji na Ukrainę.

Członkostwo w strefie euro może obniżyć stopy procentowe prywatnego i publicznego długu, poprawić ratingi kredytowe i uczynić Chorwację bardziej atrakcyjną dla inwestorów

– twierdzi prezes banku centralnego Boris Vujcic.

  • Wszystko
  • Aktualności (1)
  • Wiedza (2)
  • Kalendarz (7)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.