Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > BOŚ i KUKE wspólnie wspierają polskich eksporterów
Artykuł

BOŚ i KUKE wspólnie wspierają polskich eksporterów

Klienci Banku Ochrony Środowiska (BOŚ), którzy planują rozpoczęcie lub rozszerzenie działalności eksportowej, będą mogli skorzystać z instrumentów oferowanych przez KUKE. Obie instytucje podpisały umowę, która umożliwi rozwój potencjału eksportowego firm.

W porozumieniu zawarte są warunki współpracy zakresie oferowania płatniczych gwarancji ubezpieczeniowych dla kredytów udzielanych eksporterom. Instrumenty te, mając gwarancję Skarbu Państwa, zabezpieczają bankowi do 80 proc. wartości kredytu udzielonego na realizację inwestycji w Polsce, ale przeznaczone są na zwiększenie potencjału eksportowego firmy.

Realizując swoją misję, Bank Ochrony Środowiska stale poszerza ofertę produktową, troszcząc się również o firmy, które już są eksporterami lub dopiero rozważają zagraniczną ekspansję” –

zauważył Robert Kasprzak, wiceprezes Banku Ochrony Środowiska.

Janusz Władyczak, prezes KUKE, przekonywał, że mimo rosyjskiej agresji na Ukrainę, która pogorszyła perspektywy dla wymiany międzynarodowej, polskie towary mają szanse przebić się do kolejnych odbiorców na różnych kontynentach. Aby wesprzeć inwestycje na polskim rynku, obie instytucje są „gotowe na współpracę i z małymi firmami i z największymi przedsiębiorstwami z całego przekroju polskiego gospodarki, które chcą poczynić inwestycje zwiększające ich moce produkcyjne czy polepszające warunki do dalszego wzrostu”.

Kto może skorzystać z gwarancji?

Z gwarancji mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które już są eksporterami lub w BOŚ finansują swoje inwestycje krajowe, mające generować eksport. Oznacza to, że:

  • albo projekt powinien być realizowany przez przedsiębiorstwo, którego suma przychodów ze sprzedaży eksportowej w wybranych trzech z pięciu ostatnich rocznych okresów sprawozdawczych przed udzieleniem gwarancji stanowi nie mniej niż 20 proc. przychodów z tych samych wybranych okresów;
  • albo inwestycja w ciągu trzech lat po ukończeniu wygeneruje minimum 20 proc. przychodów ze sprzedaży na eksport.

Gwarancja może zabezpieczać do 80 proc. kredytu, którego kwota nie może być niższa niż 5 mln zł.

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.