Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > BIZ w 2022 wg NBP
Artykuł

BIZ w 2022 wg NBP

Bloki w Warszawie

Bezpośrednie Inwestycje Zagraniczne (BIZ) są  istotnym czynnikiem determinujących rozwój każdego kraju. Polska jest w europejskiej czołówce.

Narodowy Bank Polski podał wyniki za 2022 rok napływu kapitału z tytułu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Wyniósł on 140,3 mld złotych i był wyższy o 22,8%  w porównaniu z rokiem 2021 (114,2 mld zł). Bezpośrednie inwestycje zagraniczne stanowiły zatem w 2022 roku 4,5% polskiego PKB.

Rekordową kwotę 75,8 mld złotych, jak podaje NBP, najwyższą w historii, stanowiły zyski reinwestowane przez zagraniczne podmioty, które uznały środowisko makroekonomiczne na tyle atrakcyjne, że postanowiły nie wycofywać swoich zysków.

Najwięcej inwestują w naszym kraju firmy holenderskie, niemieckie i luksemburskie. Zagraniczni inwestorzy zarobili w Polsce w 2022 roku 128,9 mld złotych. Największe dochody – firmy inwestujące przede wszystkim w branży przetwórstwa przemysłowego (49,1 mld zł), handlu (29,3 mld zł), działalności finansowej i ubezpieczeniowej (8 mld zł), działalności związanej z informacją i komunikacją (7,7 mld zł) oraz związane z działalnością naukową i techniczną (7,4 mld zł) czy obsługą rynku nieruchomości.

Odpływ kapitału na poziomie -1,9 mld złotych odnotowano w przypadku firm z Irlandii.

Napływ kapitału z tytułu instrumentów dłużnych w 2022 roku wyniósł  35,7 mld złotych, a z tytułu akcji i innych form udziałów kapitałowych stanowił 28,8 mld złotych. Wzrost o 87% tych pierwszych i o 47% tych drugich, w porównaniu z rokiem 2021, oznacza dopływ całkiem nowych środków pieniężnych i związanych z nimi, nowych miejsc pracy.

Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów rekonfigurujących globalne łańcuchy dostaw, ze względu na nasze położenie w centralnej Europie, ale również na wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. Do czynników mogących mieć w przyszłości negatywny wpływ na BIZ należy wysoka cena energii. Ta jednak dotyczy całego naszego regionu.

Źródło

  • Wszystko
  • Aktualności (594)
  • Wiedza (269)
  • Kalendarz (1015)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.