Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Napływ BIZ: Polska w europejskiej czołówce
Artykuł

Napływ BIZ: Polska w europejskiej czołówce

Według danych zawartych w najnowszym „World Investment Report 2023” wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych na świecie w 2022 roku spadła o 12 proc. r/r. Polska, mimo spadku o 0,4 proc. r/r, uplasowała się na 4. miejscu w Europie z wynikiem 29,5 mld USD napływających inwestycji.

Największa skala spadków w napływie inwestycji zagranicznych dotknęła Luksemburg, Holandię i Rosję. Rekordowe wyniki odnotowały natomiast Chiny – 189 mld dolarów. Największy wzrost BIZ miał jednak miejsce w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów – o 51 proc. r/r., jednak dotyczy on państw o relatywnie wyższym poziomie rozwoju gospodarczego jak Meksyk, Argentyna czy Brazylia.

Spadki odnotowano w Ameryce Północnej, Europie i Afryce. Za spadek BIZ w Europie odpowiada odpływ kapitału z Luksemburga. Gdyby nie to państwa europejskie odnotowałyby wzrost. W przypadku Afryki spadek napływu inwestycji zagranicznych był znaczący – względem rekordowego 2021 roku kontynent stracił 44 proc. napływu BIZ.

Źródła: World Investment Report 2023, Tygodnik PIE nr 27

  • Wszystko
  • Aktualności (592)
  • Wiedza (269)
  • Kalendarz (1008)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.