Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Bilans i perspektywy: polskie firmy między optymizmem a obawami
Artykuł

Bilans i perspektywy: polskie firmy między optymizmem a obawami

Pod koniec 2023 roku ponad połowa firm w Polsce oceniła swoją sytuację finansową jako relatywnie dobrą. Jednak, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez PIE, przedsiębiorcy nieco obawiają się przyszłości, bo mniej niż połowa spodziewa się utrzymania tak korzystnej sytuacji w 2024 roku.

Kobieta stojąca na strzałce idącej w górę.

W grudniu 2023 roku Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) przeprowadził ankietę na reprezentatywnej próbie 1000 firm o różnej wielkości i z różnych branż. Aż 51 proc. przedsiębiorstw uznało swoją sytuację finansową w 2023 roku za dobrą lub bardzo dobrą. Jednak patrząc w przyszłość, mniej niż połowa respondentów (47 proc.) spodziewa się utrzymania tak korzystnej sytuacji w 2024 roku. Dla 16 proc. ocena przyszłej sytuacji finansowej pozostaje trudnym wyzwaniem.

Wpływ marży na ocenę sytuacji finansowej

Deklaracje z ubiegłego roku pokazują, że w 2023 roku jedna czwarta firm podniosła marże, a jedna piąta je obniżyła. Porównując to z danymi z 2022 roku, gdzie aż 40 proc. przedsiębiorstw zdecydowało się na podniesienie marż, można zauważyć zdecydowaną zmianę. Interesującym aspektem jest fakt, że firmy, które zadeklarowały wzrost marż, jednocześnie oceniały swoją sytuację finansową jako najlepszą – aż 62 proc. uznaje ją za dobrą lub bardzo dobrą. Ciekawe różnice występują również między branżami: przedstawiciele obszarów związanych z rynkiem nieruchomości i usługami (po 30 proc.) częściej deklarowali podnoszenie marż niż firmy transportowe (10 proc.). Z kolei największe obniżki marż dotknęły firmy przemysłowe (36 proc.) oraz handlowe (29 proc.).

Ocena branż i prognozy na przyszłość

W 2023 roku najwyższy odsetek pozytywnych ocen sytuacji finansowej dotyczył branży informacji i komunikacji – aż 73 proc. Podobnie wysoko oceniane były finanse i ubezpieczenia (67 proc.) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (63 proc.). Natomiast 25 proc. firm transportowych oceniło swoją kondycję finansową jako złą lub bardzo złą.

Przewidywania na rok 2024 malują optymistyczny obraz dla przedsiębiorców z branży informacji i komunikacji, gdzie aż 68 proc. uważa, że ich sytuacja finansowa będzie dobra lub bardzo dobra. Firmy finansowe i ubezpieczeniowe (50 proc.) oraz zajmujące się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (59 proc.) również wykazują optymizm. Po przeciwległej stronie bieguna znajduje się branża TSL, w której zaledwie 23 proc. respondentów uważa, że sytuacja finansowa ich firm będzie dobra lub bardzo dobra, a aż 24 proc. nie jest w stanie tego przewidzieć.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE, 4/2024

  • Wszystko
  • Aktualności (580)
  • Wiedza (266)
  • Kalendarz (971)
  • Centrum Wsparcia (320)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.