Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Awans Polski w IOR
Artykuł

Awans Polski w IOR

Polska awansowała z 33. miejsca w 2021 roku na 26. w roku 2022 w Indeksie Odpowiedzialnego Rozwoju autorstwa Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

kula ziemska z zaznaczona Polką

Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju (IOR) jest publikowany przez Polski Instytut Ekonomiczny od 2019 roku. Można powiedzieć, że jest dokładniejszą alternatywą dla PKB, przedstawiającą zmiany zachodzące w poszczególnych krajach.

IOR składa się z czterech filarów: dobrobytu bieżącego, kreacji przyszłego dobrobytu, czynników pozapłacowe i odpowiedzialności za klimat. W analizie 2022 roku wzięto pod uwagę 40 krajów.

Polska w roku 2022 odnotowała awans jako jedyny kraj spośród krajów Grupy Wyszehradzkiej. Połowa miejsc w pierwszej dziesiątce nieprzerwanie należy do państw nordyckich. Ich najwyższe wartości IOR wynikają z optymalnego łączenia wymiarów gospodarczego, społecznego i ekologicznego, w strategiach rozwojowych tych krajów. Największą równowagą pomiędzy wszystkimi aspektami branymi pod uwagę może poszczycić się Szwecja, mimo braku wygranej w indywidualnych kategoriach.

Kraje skandynawskie osiągają najwyższe wartości IOR dzięki np. w najwyższej przeciętnej długości życia oraz tych związanych ze zdrowiem, czystym środowiskiem i bezpieczeństwem. Kraje skandynawskie także kontynuują zrównoważony rozwój łącząc go ze stabilnością ekonomiczną i dobrobytem społecznym. Przyczyniła się do tego pandemia COVID-19 i przede wszystkim inwazja Rosji na Ukrainę. Było to powodem bezprecedensowych wzrostów cen energii. Przykładowo cena gazu wzrosła z 69 PLN/MWh w 2020 roku do 600 PLN/MWh w 2022.

Awans Polski związany jest przede wszystkim ze wzrostem dochodów rozporządzalnych oraz konsumpcji. Wydatki konsumenckie rosły bardziej niż w innych krajach unijnych. Mieliśmy także najwyższy wynik, wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej, w filarze „Odpowiedzialności za klimat” i związana z nim duża redukcja emisji CO2 w porównaniu z bazowym,1990 rokiem. Do poprawy w naszym kraju na pewno pozostaje nadmierna śmiertelność, spowodowana głównie COVID-19, i w konsekwencji niższą od oczekiwanej długość życia.

Spadek w Indeksie IOR odnotowały m.in. Węgry z miejsca 28 na 34, Słowacja z 27 na 31 i Czechy z 20 na 22.

Indeks IOR sporządzany jest łącznie na podstawie 9 wskaźników. Dane pochodzą m.in. z baz Banku Światowego, Komisji Europejskiej czy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Źródło: PIE

  • Wszystko
  • Aktualności (540)
  • Wiedza (255)
  • Kalendarz (933)
  • Centrum Wsparcia (321)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.