Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Przegląd gospodarek europejskich – lipiec 2023 r.
Artykuł

Przegląd gospodarek europejskich – lipiec 2023 r.

Zapraszamy do zapoznania się z wydanym przez Biuro Analiz PFR raportem „Przegląd gospodarek europejskich – lipiec 2023”. Według raportu, w Unii Europejskiej wciąż kontynuowany jest proces dezinflacji, czerwiec był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spowolnienie wzrostu cen.

Najważniejsze informacje jakie można znaleźć w najnowszej wersji raportu:

  1. W UE ogółem kontynuowany jest proces dezinflacji – czerwiec br. był ósmym z rzędu miesiącem, w którym odnotowano spowolnienie wzrostu cen. Dynamika cen w UE zmniejszyła się do +6,4% rdr., wobec +7,1% rdr. z maja. W strefie euro inflacja w czerwcu również spowolniła, do +5,5% rdr. W Polsce inflacja wyhamowała do +11,0%, z 12,5% odnotowanych miesiąc wcześniej. Najwyższy wskaźnik inflacji HICP odnotowano na Węgrzech (+19,9% rdr.), a najniższy w Luksemburgu, w którym ceny wzrosły o 1,0% rdr.
     
  2. Sprzedaż detaliczna w UE ogółem od października 2022 r. notuje ujemną dynamikę. W maju 2023 r. sprzedaż detaliczna była o 3,0% rdr. niższa, wobec -3,1% rdr. kwietniu i +1,6% rdr. z maja 2022 r. Podobnie wygląda sytuacja w strefie euro – maj br. był ósmym z rzędu miesiącem, w którym sprzedaż detaliczna notowała ujemną dynamikę (-2,9% rdr.). W Polsce sprzedaż detaliczna w maju 2023 r. była o 4,0% niższa niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej.

Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj

Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Krucza 50, 00-025 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.