Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > 2024 w prognozach gospodarczych
Artykuł

2024 w prognozach gospodarczych

Czy będzie pierwszym od kilku lat bez negatywnych szoków w światowej ekonomii? Co czeka Polskę?

Artystyczna grafika prezentująca kontynenty i sieć powiązań

W opublikowanym przez PKO BP raporcie Perspektywy gospodarcze na 2024: Wielkie nadzieje analitycy banku przedstawili 10 głównych tematów – prognoz na najbliższy rok, które będą miały wpływ na światową i europejską gospodarkę. Wśród wielu przewidywań warto wymienić te poświęcone Polsce
i regionowi Europy Środkowo-Wschodniej:

  • „Czy Polska jest już potęgą eksportową?”

Ekspansja eksportowa stała się głównym motorem polskiej gospodarki po wejściu do UE w 2004 roku. Polska staje się coraz bardziej otwartą gospodarką, a relacja eksportu do PKB osiągnęła rekordowy poziom 62,9% w 2023 roku, podczas gdy w 2004 roku było to ok. 34%. Obecny poziom otwartości eksportowej Polski jest powyżej średniej w UE.

Polska ma szansę wykorzystać obecne zmiany w globalnych sieciach produkcyjnych. Jest wskazywana jako wiodące miejsce przenoszenia działalności w ramach reshoringu (przenoszenia do kraju działalności prowadzonej w innym państwie), nearshoringu (przenoszenia produkcji do kraju zbliżonego kulturowo) i friendshoringu (przenoszenia produkcji do państwa-członka wspólnego bloku geopolitycznego). Zdaniem analityków PKO BP, „Polska gospodarka charakteryzuje się konkurencyjnością, solidną infrastrukturą, dużym rynkiem krajowym, otwartością na międzynarodową siłę roboczą oraz strategicznie korzystnym położeniem geograficznym”. Wszystko to sprawia, że Polska będzie w 2024 roku umacniać pozycję kraju łącznikowego w światowej wymianie handlowej.

  • „Czy Polska jest wciąż liderem w Europie Środkowo-Wschodniej?”

Analitycy PKO BP oceniają, że Polska nadal ma jedną z najbardziej optymalnych relacji między siłą wzrostu gospodarczego a stabilnością gospodarczą wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej. W 2023 roku Polska po raz kolejny uniknęła recesji i szybko się odbudowuje. W 2024 roku może być liderem wzrostu w regionie – według prognoz PKO BP, wzrost może wynieść 3,9% PKB r/r. Wspomniana odbudowa nie powinna doprowadzić do nierównowagi. Jak czytamy w raporcie, „inflacja, wzrost płac, deficyt fiskalny nie odbiegają znacząco od regionu, a tempo przywracania równowagi zewnętrznej jest nawet najszybsze wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej”.

Źródło: Raport Centrum Analiz PKO BP

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.