Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > 1 mld m sześć. gazu więcej w Polsce
Artykuł

1 mld m sześć. gazu więcej w Polsce

Grupa ORLEN ogłosiła wzrost ilości przesyłanego gazu do Polski z własnych źródeł wydobycia w Norwegii. To o ponad 30% więcej surowca rocznie, co stanowi dodatkowy 1 mld metrów sześciennych. Co to oznacza dla Polski i jakie są szczegóły tej operacji?

Rura gazowa

Zwiększona produkcja gazu

Dzięki przejęciu spółki KUFPEC Norway, PGNiG Upstream Norway (członek Grupy Orlen) zyskał kontrolę nad udziałami w pięciu norweskich złożach: Gina Krog, Sleipner Vest, Sleipner Ost, Gungne i Utgard. To pozwoliło zwiększyć produkcję gazu w Norwegii o 1 mld metrów sześciennych rocznie, osiągając łączny poziom 4 mld metrów sześciennych.

Baltic Pipe

Wydobywany surowiec jest przesyłamy do Polski przez Baltic Pipe – system gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę. Zarezerwowana przepustowość gazociągu wynosi ponad 8 mld metrów sześciennych rocznie. Teraz, dzięki dodatkowym wolumenom uzyskanym z KUFPEC Norway, PGNiG Upstream Norway może dostarczać około połowy gazu sprowadzanego przez ORLEN z Norwegii, wykorzystując maksymalną przepustowość Baltic Pipe.

Strategiczny cel

To istotny krok w realizacji strategicznego celu Grupy ORLEN. Koncern dąży do produkcji ponad 6 mld metrów sześciennych gazu rocznie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym do roku 2030. Dzięki większej produkcji gazu z Norwegii, Polska zyska na bezpieczeństwie energetycznym i optymalizacji kosztów zakupu gazu.

W 2023 r. import gazu do Polski wyniósł 14,1 mld m sześc., a krajowe zużycie 17 mld m sześc. 44% surowca trafiło na krajowy rynek przez Baltic Pipe.

Źródło: Grupa ORLEN

  • Wszystko
  • Aktualności (576)
  • Wiedza (263)
  • Kalendarz (965)
  • Centrum Wsparcia (319)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.