15.07.2025
Polska liderem wdrożeń Gen AI
Z raportu „Generative AI Adoption” opracowanego przez Human+AI Institute i CampusAI i opublikowanego w kwietniu br. wynika, że Polska stała się nieoczekiwanym liderem w wykorzystaniu narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI). Z 63 proc. respondentów, aktywnie korzystających z tych technologii, Polska wyprzedza takie kraje jak USA (41 proc.), Wielka Brytania (48 proc.) i Hiszpania (40 proc.).

Opublikowany w czerwcu 2025 r., raport Capgemini „AI in action” potwierdza, , że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy polskie firmy znacząco przyspieszyły tempo wdrażania technologii generatywnej sztucznej inteligencji (Gen AI).
Gen AI, czyli generatywna sztuczna inteligencja (ang. Generative AI), to klasa modeli sztucznej inteligencji, które potrafią tworzyć nowe treści na podstawie danych, na których zostały wytrenowane.
Wdrożenie rozwiązań AI w operacjach biznesowych wzrosło globalnie aż 1,8-krotnie w latach 2024–2025.
Polska na tym tle prezentuje się wyjątkowo korzystnie – zarówno pod względem skali inwestycji, jak i szybkości adaptacji innowacyjnych rozwiązań. Rośnie liczba inwestycji, a w planach – gigafabryka sztucznej inteligencji.
Polskie firmy inwestują szybciej i śmielej
Dane wskazują, że 62 proc. firm w Polsce zwiększyło swoje nakłady na technologie AI. Co istotne, polskie organizacje przechodzą od fazy testów do rzeczywistych wdrożeń szybciej niż średnia globalna. Aż 18 proc. organizacji jest już na etapie pełnego wdrożenia (wobec 5 proc. rok wcześniej), a tylko 6 proc. pozostaje w fazie wczesnych analiz – dla porównania, średnia światowa to 17 proc.
Zauważalny jest także wyraźny wzrost liczby organizacji deklarujących częściowe wdrożenie AI – w Polsce to 32 proc. firm (przy 20 proc. globalnie). Nasze rodzime przedsiębiorstwa częściej również korzystają z dedykowanych budżetów na AI (42 proc. vs. 36 proc. globalnie) i przenoszą środki z innych obszarów działalności (42 proc. vs. 33 proc.).
Realne korzyści i szybki zwrot z inwestycji
Z raportu „Generative AI Adoption” wynika, że firmy, które już wdrożyły AI, osiągają średnio 1,7-krotny zwrot z inwestycji. Ponadto 40 proc. organizacji spodziewa się dodatniego wyniku w ciągu 1-3 lat, a 35 proc. – w ciągu 5 lat. Liderzy wdrożeń uzyskują rezultaty nawet o 45 proc. szybciej niż pozostałe firmy.
Zainteresowanie budzą szczególnie tzw. agenci AI i systemy multi-agentowe. Już 17 proc. polskich firm aktywnie korzysta z takich rozwiązań – więcej niż globalna średnia (13 proc.). W Polsce częściej testuje się także konkretne zastosowania agentów (14 proc. vs. 8 proc.). Choć zaawansowane systemy multi-agent są jeszcze rzadkością (1 proc. wobec 7 proc.), dane wskazują na wysoką gotowość polskich organizacji do innowacji.
Otwartość na open-source i ograniczenia kadrowe
Polski rynek wyróżnia się większym zainteresowaniem modelami open-source – wskazuje na nie 25 proc. menedżerów (vs. 17 proc. globalnie). Jednocześnie krajowe firmy rzadziej korzystają z usług dużych dostawców chmurowych czy rozwiązań komercyjnych.
Raport pokazuje również pewne wyzwania, w których Polska wypada poniżej średniej globalnej, szczególnie jeśli chodzi o gotowość pracowników do pracy z AI. Przykładowo w 2025 roku tylko 34 proc. zatrudnionych w Polsce ma dostęp do zatwierdzonych narzędzi AI (globalnie – 46 proc.), a poziom przeszkolenia to zaledwie 35 proc. vs. 46 proc. globalnie.
Baltic AI Gigafactory – Polska liderem rewolucyjnego projektu
Jeszcze dwa lata temu Polska pozostawała w ogonie państw UE – na przełomie 2023 i 2024 roku odsetek firm korzystających z AI wzrósł zaledwie o 2,2 punktu procentowego. W ostatnim czasie jednak nie tylko nadrobiła zaległości, lecz także zaczęła formułować ambitniejsze cele, wykraczające poza korporacyjne wdrożenia sztucznej inteligencji.
20 czerwca br. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o złożeniu wniosku do Komisji Europejskiej ws. budowy gigafabryki sztucznej inteligencji – Baltic AI Gigafactory. W projekt zaangażowane są także Estonia, Litwa i Łotwa, a jego wartość to aż 3 mld EUR. Polska odgrywa wiodącą rolę w tym przedsięwzięciu.
Celem Baltic AI Gigafactory jest stworzenie infrastruktury umożliwiającej rozwój, trenowanie i wdrażanie zaawansowanych modeli AI. Projekt zakłada również połączenie wysokiej mocy obliczeniowej z niskoemisyjnymi centrami danych. W lutym 2025 roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że InvestAI – unijny fundusz wart 20 mld EUR – sfinansuje pięć takich gigafabryk na terenie UE.
Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski potwierdził, że Komisja Europejska zatwierdziła projekt oraz zaproponowała, by 65 proc. kosztów pokrył sektor prywatny. Baltic AI Gigafactory będzie wspierała szeroko rozumiany sektor finansowy, bankowy i ubezpieczeniowy, ochronę zdrowia, sektor farmaceutyczny, automatyzację produkcji, sektor transportowy i logistykę. Ostateczny wniosek o powstanie gigafabryki ma zostać złożony w grudniu br.
Źródła:
Raport Human+AI Institute i CampusAI, „Generative AI Adoption”, kwiecień 2025 r.
Raport Capgemini „AI in action”, czerwiec 2025r.
PAP Biznes,9 lipca 2025 r.
- Wszystko
- Aktualności (868)
- Wiedza (438)
- Kalendarz (1653)
- Centrum Wsparcia (350)
-
Artykuł
Rozwój eksportu na rynki Europy Środkowo-Wschodniej
Polskie firmy szukają szans rozwoju w regionach bliższych geograficznie i kulturowo
WydarzeniePolskie stoisko na Pollutec 2025 w Lyonie
Stoisko PARP na Pollutec 2025 – wystawie promującej nowoczesne rozwiązania w zakresie ochrony środow…
-
Artykuł
Saudyjscy dziennikarze odkrywają technologiczne oblicze Polski
Polskie firmy prezentowały nie tylko swoje produkty, ale też filozofię działania i innowacyjność
ArtykułNowe utrudnienia w eksporcie do Algierii
Wszystkie operacje importowe zgłoszone do banków w terminie od 1 lipca zostają wstrzymane
-
Artykuł
Rozwój eksportu na rynki Europy Środkowo-Wschodniej
Polskie firmy szukają szans rozwoju w regionach bliższych geograficznie i kulturowo
ArtykułWartość inwestycji w sztuczną inteligencję dynamicznie rośnie
AI nabiera tempa, napędzana przez rosnącą konkurencję technologiczną i budowę przewag strategicznych
-
Wydarzenie
Polskie stoisko na Pollutec 2025 w Lyonie
Stoisko PARP na Pollutec 2025 – wystawie promującej nowoczesne rozwiązania w zakresie ochrony środow…
WydarzeniePolskie stoisko narodowe na targach Beautyworld Middle East 2025
Targi Beautyworld Middle East to jedno z najważniejszych wydarzeń branży kosmetycznej na świecie
-
Artykuł
Promocja marki innowacyjnych MŚP
Od 13 maja 2025 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP”
Oferta wsparciaPolskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.