Czy Ameryka Łacińska jest słabo rozwinięta?
30.05.2025
Potoczne wyobrażenie o Ameryce Łacińskiej daje odpowiedź twierdzącą na pytanie zawarte w tytule. Nic dziwnego. Widząc w mediach obraz najbiedniejszych dzielnic, slumsów i faweli każdy uznałby ten region za słabo rozwinięty. To jednak nie do końca jest prawda.

Kraje Ameryki Łacińskiej charakteryzują się bardzo dużym rozwarstwieniem społecznym i ogromnymi różnicami w poziomie życia ludności. Ten obraz najbiedniejszych dzielnic oczywiście nie jest kłamstwem. Zresztą podobne rudery i biedę można znaleźć także w najbogatszych państwach, ale tam z kolei media tego nie pokazują. Koncentrują się na pokazywaniu właśnie dzielnic bogatych i klasy średniej.
Rozwój wysokich technologii
Niezależnie od poziomu bogactwa w krajach Ameryki Łacińskiej rozwijane są także wysokie technologie. Warto tu wspomnieć o bardzo dobrym poziomie technologii kosmicznych, radarowych czy energetyki jądrowej w Argentynie, rozwiniętym przemyśle lotniczo-kosmicznym czy technologiach informatycznych w Chile, Meksyku i Brazylii. Rozwijana jest branża fintech. Na coraz szerszą skalę wykorzystywana jest sztuczna inteligencja. Tutaj pionierami są Chile, Brazylia i Urugwaj. W 2009 roku Urugwaj stał się pierwszym krajem na świecie, który zapewnił każdemu uczniowi bezpłatny dostęp do laptopa i sieci bezprzewodowej. Przykładów można jeszcze przytaczać sporo.
Rządy państw tego regionu mocno wspierają rozwój wysokich technologii. Bez wątpienia transformacja cyfrowa i wykorzystanie nowych technologii są szansą na przełamanie poważnych wyzwań strukturalnych państw latynoamerykańskich. Transformacyjny wpływ sztucznej inteligencji zaczyna się już ujawniać, a wstępne dane wskazują, że w nadchodzących latach jej wpływ na wzrost gospodarczy i rynek pracy będzie jeszcze większy.
Perspektywiczne rozwiązania cyfrowe
Ameryka Łacińska i Karaiby są obszarem perspektywicznym dla eksportu rozwiązań cyfrowych. Niższy w porównaniu z innymi regionami rozwój cyfryzacji, przy jednoczesnym zdawaniu sobie sprawy ze znaczenia tych technik i wsparciu regionalnych organizacji gospodarczych i ugrupowań typu OECD, stanowi dobrą bazę do nawiązania stałe współpracy.
Największe szanse w krajach latynoamerykańskich i karaibskich maja rozwiązania cyfrowe z zakresu cyberbezpieczeństwa (CyberSec), technologii finansowych (FinTech), technologii dla sektora rolno-spożywczego (AgriTech), technologii medycznych (MedTech), zielonych technologii, a także technologii przeznaczonych dla administracji publicznej i gospodarki (w tym górnictwa).
Należy także wziąć pod uwagę, że państwa tego regionu nie są zainteresowane samym importem rozwiązań cyfrowych, ale bardziej nawiązaniem stałej współpracy pomiędzy polskimi i tamtejszymi instytutami i ośrodkami badawczymi czy tworzeniem wspólnych projektów naukowych. Uważają, że o ile Polska wyprzedza je w określonych dziedzinach, to w niektórych one prezentują wyższy rozwój technologiczny. Taka współpraca już istnieje (porozumienie pomiędzy agencjami kosmicznymi Polski i Argentyny, porozumienia pomiędzy polskimi i argentyńskimi firmami z zakresu Big Data i synchronizacji czasu, program BraSilesia realizowany przez Katowicką Specjalna Strefę Ekonomiczna z partnerami polskimi i brazylijskimi itd.) .
Polscy przedsiębiorcy powinni zatem z uwagą spojrzeć na kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów, które mają duży potencjał do rozwoju współpracy. Także w zakresie wysokich technologii.
Autor: Dariusz Latoszek, Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej, MRiT

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT)
- Tel.: +48 222 500 123
- E-mail: kancelaria@mrpit.gov.pl
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (855)
- Wiedza (420)
- Kalendarz (1621)
- Centrum Wsparcia (349)
-
Artykuł
Londyński East Bank szansą dla sektora budowlanego?
Decyzją władz Londynu dawny kompleks sportowy w Stratford przechodzi metamorfozę wartą 1,1 mld. £
WydarzenieSeminarium biznesowe Team Poland for the Moldova Growth Plan
Wydarzenie jest elementem składowym Misji Gospodarczej do Kiszyniowa w dniach 25-26 czerwca 2025.
-
Artykuł
Londyński East Bank szansą dla sektora budowlanego?
Decyzją władz Londynu dawny kompleks sportowy w Stratford przechodzi metamorfozę wartą 1,1 mld. £
ArtykułPolska na Intersolar 2025 – podsumowanie
W tym roku na Intersolar swoja ofertę prezentowało 2 737 wystawców
-
Artykuł
Kultura Biznesu w Chorwacji
Chorwacja łączy w sobie elementy środkowoeuropejskiego pragmatyzmu z południowym temperamentem
ArtykułPsychologia handlu – jak wytrwać, gdy efekty nie przychodzą od razu
57 proc. przedstawicieli handlowych uważa, że cisza ze strony klientów jest głównym demotywatorem
-
Wydarzenie
Seminarium biznesowe Team Poland for the Moldova Growth Plan
Wydarzenie jest elementem składowym Misji Gospodarczej do Kiszyniowa w dniach 25-26 czerwca 2025.
WydarzenieForum Przedsiębiorców w Krakowie
PAIH zaprasza do udziału w Forum Przedsiębiorców w Krakowie.
-
Artykuł
Promocja marki innowacyjnych MŚP
Od 13 maja 2025 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP”
Oferta wsparciaPolskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.