Portal do świata polskiego eksportu

Trade.gov.pl

Czytaj tylko te treści, które Cię interesują -  dopasuj Trade do siebie

Strona główna > Polski eksport w fazie wzrostu

Polski eksport w fazie wzrostu

Według danych opublikowanych przez Polski Fundusz Rozwoju za sierpień 2022 roku Polski Eksport Towarowy odnotował wzrost o 17,7% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Istotną zmianę stanowi wzrost o 13,5% w zakresie eksportu towarów. Eksport usług odnotował wzrost o 19,7%. Największymi partnerami polskiego eksportu były kraje Unii Europejskiej.

Eksport i import w 2021 r.

W 2021 roku z Polski wyeksportowano towary i usługi o łącznej wartości 348.930,8 mln EUR. Szacuje się, że zeszłoroczny eksport stanowił 60,7% polskiego PKB. Wartość dóbr sprowadzonych do kraju, to 322.826,8 mln EUR. Szacuje się, że dynamika eksportu towarów z Polski była największa od 2010 roku. Mimo to, na korzystny wynik handlu zagranicznego wpłynął eksport usług. W stosunku do 2020 roku segment ten odnotował wzrost o 17,7%.

Wiodąca rola eksportu usług od 1995 r.

Według danych Eurostat w Polsce nieprzerwanie od 1995 roku dominującą rolę w eksporcie odgrywa sprzedaż usług. W maju bieżącego roku udział usług w eksporcie uplasował się na poziomie 6.245 mln EUR, tj. był o 18,2% wyższy w stosunku do wyniku z poprzedniego roku. Obecnie wartość eksportu usług szacuje się na 68.547,3 mln EUR. Warto zaznaczyć, że w 2021 r. jedynie w 2 sektorach usług dominował import – usług ubezpieczeniowych i opłat z tytułu użytkowania własności intelektualnej.

Obroty handlu towarowego w 2022 roku

W piątym miesiącu bieżącego roku wartość polskiego eksportu towarowego ujęciu sumy rocznej kroczącej szacuje się na 309.624,2 mln. Rosnące zapotrzebowanie na towary doprowadziła do wzrostu poziomu importu. W konsekwencji wartość towarów sprowadzonych w analogicznym okresie osiągnęła wartość 325.506,2 mln EUR, tym samym istotnie przewyższając wynik eksportu.

Najważniejsi partnerzy eksportu

Dominującą rolę w polskim handlu zagranicznym odgrywają Państwa z kontynentu europejskiego, w tym głównie należące do Unii Europejskiej. W pierwszej 5 znalazły się następujące kraje: Niemcy, Czechy, Francja, Włochy. Z państw poza unijnych 4 miejsce zajęła Wielka Brytania. Niemcy mimo spadku o 0,2% udziału w stosunku do 2020 r. wciąż pozostają głównym partnerem polskiego eksportu.

Najważniejsi partnerzy polskiego eksportu byli zainteresowani towarami z następujących sektorów:

  • Niemcy: Maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz ich części (wartość: 21 469,1 mln EUR); Metale nieszlachetne i artykuły z nich (wartość: 8 733,0 mln EUR); Pojazdy, samoloty, statki i inne środki transportu (wartość: 8 162,1 mln EUR)
  • Czechy: Metale nieszlachetne i artykuły z nich (wartość: 3 208,1 mln EUR); Maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz ich części (wartość: 3 166,6 mln EUR); Produkty przemysłu chemicznego (wartość: 1 652,3 mln EUR)
  • Francja: Maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz ich części (wartość: 5 183,1 mln EUR); Pojazdy, samoloty, statki i inne środki transportu (wartość: 1 759,8 mln EUR), Tworzywa sztuczne i artykuły z nich (1 524 mln EUR)
  • Wielka Brytania: Maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz ich części (wartość: 4 252,4 mln EUR); Artykuły spożywcze, napoje alkoholowe i bezalkoholowe, tytoń (wartość: 1 835,8 mln EUR); Pojazdy, samoloty, statki i inne środki transportu (wartość: 1 408,9 mln EUR)
  • Włochy: Maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz ich części (wartość: 3 634 mln EUR); Pojazdy, samoloty, statki i inne środki transportu (wartość: 2 018,8 mln EUR); Metale nieszlachetne i artykuły z nich (wartość: 1 484 mln EUR).

Szansa na dodatnie saldo

Od 2013 r. wartość eksportu stale rośnie. Jeden z najważniejszych jego segmentu stanowi sprzedaż usług, która nieprzerwanie od 1995 roku wpływa pozytywnie na saldo obrotów handlu zagranicznego. W przypadku towarów wartość zasobów importowanych, w stosunku do wartości zasobów eksportowanych w konkretnych latach jest wyższa. W latach 2019 i 2020 saldo obrotów towarowych było dodatnie. Zeszły rok natomiast wygenerował saldo ujemne. Mimo to, dzięki korzystnym wynikom obrotów usług całkowite saldo za zeszły rok było dodatnie. Dotychczasowe dane za 2022 roku sugerują, że w grudniu istnieje szansa na korzystny wynik końcowy.

Pełny tekst raportu znajduje się na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju:

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.