Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Podatek od nieruchomości

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Małgorzata Kędzierska | 2016-05-13 10:30:15
  podatki, nieruchomości, firmy, gospodarka

  Właściciele nieruchomości muszą odprowadzać podatek od nieruchomości.

  Przedmiot opodatkowania w tym przypadku są: grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podatnikami tego podatku m.in. są właściciele, użytkownicy wieczyści czy tzw. samoistni posiadacze.

   

  nieruch

  Wysokość stawek podatku określa, w drodze uchwały, rada gminy, PAP/Jacek Turczyk
   

  Wysokość stawek podatku określa, w drodze uchwały, rada gminy. Samorząd uwzględnia górne granice stawek ogłaszane przez Ministra Finansów w obwieszczeniu. Rada gminy decyduje także o zwolnieniach z podatku od nieruchomości wykraczających poza listę zwolnień zawartych w ustawie.

   

  Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych zwolnione z podatku od nieruchomości są m.in: budynki gospodarcze lub ich części służące działalności leśnej lub rybackiej; grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków; grunty położone na obszarach objętych ochroną ścisłą; nieużytki, użytki ekologiczne, grunty zadrzewione i zakrzewione.

   

  Podatku nie płacą też prowadzący zakłady pracy chronionej, instytuty badawcze (z wyjątkiem przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą) oraz przedsiębiorcy o statusie centrum badawczo-rozwojowego (w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania zajętych na cele prowadzonych badań i prac rozwojowych).

   

  PAP