Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  VAT

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Małgorzata Kędzierska | 2016-05-13 09:01:30
  polska, podatki, vat, firmy, gospodarka

  Z racji obecności Polski w UE, polskie regulacje dotyczące VAT są z zasady zgodne z unijnymi. Różnice dotyczą szczegółów, na które w większości pozwala prawo unijne.

  Firma, która jest podatnikiem VAT, sama oblicza i wpłaca podatek do właściwego urzędu skarbowego, PAP/Jacek Turczyk

   

  Firma, która jest podatnikiem VAT, sama oblicza i wpłaca do właściwego urzędu skarbowego podatek.

   

  VAT do zapłaty stanowi różnicę pomiędzy VAT uzyskanym ze sprzedaży towarów klientom (podatek należny) a VAT zapłaconym przy zakupie towarów (podatek naliczony). Odrębne zasady dotyczą odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodów osobowych, paliw do nich i części.

   

  Generalnie VAT odprowadza sprzedający, ale aby ukrócić wyłudzenia w obrocie niektórymi towarami, wprowadzono tzw. odwrócony VAT na niektóre wyroby. Dotyczy on. m.in. emisji gazów cieplarnianych, obrotu złomem czy niektórymi wyrobami stalowymi. W takim przypadku podatek odprowadza kupujący, a nie sprzedający.

   

  Obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, a podatek co do zasady trzeba odprowadzić do 25. dnia następnego miesiąca.

   

  1 stycznia 2011 r., w celu ochrony budżetu państwa, podwyższono o 1 pkt proc. stawki VAT. Mają one obowiązywać do końca 2016 r. Podstawowa stawka wynosi 23 proc., stawka 8 proc. ma zastosowanie m.in. do niektórych produktów spożywczych czy usług budowlanych, a stawka w wysokości 5 proc. obejmuje podstawowe produkty żywnościowe czy książki.

   

  W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów oraz w eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0 proc. Stawka zerowa ma też zastosowanie m.in. do towarów i usług związanych z transportem morskim i lotniczym oraz środkami tego transportu, usług związanych z eksportem towarów, usług transportu międzynarodowego.

   

  Źródło: PAP, MF
  Wybrane
  oferty polskich przedsiębiorstw