Naukowo-badawczy charakter prac i praktyczne zastosowanie ich wyników – to specjalność polskich uczonych.
Wieloletnie doświadczenie i interdyscyplinarność badaczy doprowadzają do oryginalnych i nowatorskich rezultatów.
W Polsce rozwijają się dwie gałęzie biotechnologii: biała i czerwona.
- Pierwsza oparta jest na analizie bioprocesów i ich zastosowań w przemyśle.
- Druga to biotechnologia medyczna, która adaptuje naukowe odkrycia w obszarze biologii molekularnej, technologii przeciwciał i rekombinacji DNA.
W ten sposób przemysł naukowy bardzo intensywnie stymuluje wzrost polskiego sektora farmaceutycznego i biofarmacji.
Dzięki współpracy biotechnologów z przemysłem farmaceutycznym wyprodukowano wiele nowych lekarstw, opracowano nowe patenty, itd.
Sukcesem okazały się badania enzymu kinazy adenylanowej. Polscy uczeni wykazali na jego szerokie zastosowanie w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zawału mięśnia sercowego i naczyń wieńcowych. Przyjmowanie lekarstw na podstawie wspomnianego wyżej enzymu zwiększa możliwość leczenia zaburzeń i pozwala unikać chorób związanych z układem krwionośnym, a także wpływa na zmniejszenie wskaźników śmiertelności i niepełnosprawności, związanych z tymi chorobami.
Ogromny potencjał innowacyjny polskiego rynku farmaceutycznego i jego nowa baza technologiczna, ścisłe normy jakości medykamentów nie pozostały bez uwagi zagranicznych konsumentów.
Polskie farmaceutyki zyskują uznanie konsumentów:
- w Centralno-Wschodniej Europie
- Kaukazu
- Azji Centralnej
- Azji Południowo-Wschodniej
***
Informacje pochodzą z: Made in Poland. Марка польской экономики. Warszawa 2014; Польская экономика. Перспективные секторы, польские фирмы и их продукция, Warszawa 2014