Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuEXPO Astana 2017: Poland - creative people, smart energy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Patrycja Operacz | 2017-06-09 15:07:27
expo-2017, astana, kazachstan, targi międzynarodowe

Astana Expo odbędzie się w terminie 10 czerwca - 10 września 2017 r. Tematem przewodnim wystawy jest „Energia przyszłości”.

źródło: expo2017astana.com

„Poland: creative people, smart energy”

Wszystkim działaniom w ramach uczestnictwa Polski w Astana EXPO 2017 przyświeca hasło: „Poland: creative people, smart energy”.

 

Podczas międzynarodowej wystawy EXPO 2017, Polska zostanie przedstawiona jako istotny partner w ogólnoświatowej dyskusji na temat zapewnienia globalnego bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska.

 

Udział w Astana EXPO 2017 to też okazja do wzmocnienia kontaktów gospodarczych Polski z Kazachstanem oraz z całym rejonem Azji Centralnej, zwłaszcza w zakresie: wspierania polskich przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych rynków zbytu, nawiązywania nowych kontaktów biznesowych oraz budowania trwałych relacji handlowych. To też okazja do zacieśnienia współpracy naukowej.

 

Wsparcie ekspansji zagranicznych polskich firm to jeden z głównych celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Sam eksport to nie wszystko - nasze przedsiębiorstwa powinny zdobywać zagraniczne rynki także poprzez m.in. bezpośrednie inwestycje. Kluczowe dla nas są rynki europejskie, ale powinniśmy wzmocnić aktywność na perspektywicznych rynkach - azjatyckim, afrykańskim i północno-amerykańskim.

 

Obecność polskiego stoiska w Astanie to niewątpliwie szansa na długofalową promocję wizerunku Polski jako:

 • nowoczesnego państwa, umiejętnie czerpiącego ze swojej tradycji;
 • państwa, które szanuje uniwersalne wartości i aktywnie angażuje się w ważne dla społeczności międzynarodowej inicjatywy.

 

Udział Polski w Astana Expo 2017 to także promocja kandydatury Polski i Łodzi na organizatora wystawy EXPO w 2022 r. Kwestia ta będzie obecna podczas wszystkich inicjatyw na Astana EXPO 2017: od ekspozycji, przez program gospodarczy i kulturalny.

 

źrodło: expo22.uml.lodz.pl

Polska ekspozycja

Polska dysponuje ok. 400 m2 powierzchni, w ramach której zostanie stworzona dwukondygnacyjna ekspozycja o powierzchni ponad 700 m2. Dodatkowo na piętrze pawilonu będą zlokalizowane m.in. sala konferencyjna oraz polska restauracja.

 

Podczas Astana EXPO Polska chce pokazać, jak umiejętnie łączy tradycyjne rozwiązania energetyczne z nowoczesną myślą technologiczną i troską o środowisko naturalne. Trzy główne wątki, które będą przeplatały się w polskiej ekspozycji to:

 • rewitalizacja,
 • zalesianie,
 • czyste technologie węglowe.

 

źródło:expo.gov.pl

Ekspozycja składać się będzie z pięciu głównych stref:

 • Wejście

W strefie Wejścia gości witać będzie szklana ściana prezentująca technologie związane z perowskitami (m.in. w ściankę wmontowane będą stanowiska do ładowania telefonów komórkowych wykorzystujące perowskity).

 • Technologie

W strefie Technologii zwiedzający zapoznają się z czystymi technologiami węglowymi - dotyczącymi m.in. zgazowywania węgla czy tzw. „błękitnego węgla” oraz spalania biomasy. Widowisko multimedialne opowie o węglu, jako elemencie cyklu przepływu energii w przyrodzie. W tej części zostaną zaprezentowane też przykłady rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

 • Las

Strefa Las prezentuje bogactwo przyrodnicze polskich lasów oraz ich rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla (w tym projekt badawczy Leśnych Gospodarstw Węglowych). W tej części znajdzie się ścianka z elementami interaktywnymi dla najmłodszych zwiedzających.

 • Odpoczynek

W strefie Odpoczynek znajdą się siedziska oraz kompozycje interaktywne dla dzieci. Po dotknięciu wybranych punktów ekspozycji wyzwalane będą impulsy świetlne lub wizualne. W tej części będzie także scena, na której będą odbywały się występy i prezentacje artystyczne.

 • Regiony

W strefie Regiony zwiedzający będą mogli zapoznać się z interesującymi przykładami technologii i miejsc powiązanych z tematami wystawy w poszczególnych regionach naszego kraju oraz z prezentacją kandydatury Polski i Łodzi do organizacji Wystawy EXPO w 2022 r. - w tym celu powstanie m.in. polska restauracja, której wnętrze będzie nawiązywać swą architekturą do łódzkich miejsc.

 

źródło: expo.gov.pl

Wydarzenia towarzyszące

Przez trzy miesiące wystawy EXPO 2017 odbędzie się szereg wydarzeń o charakterze gospodarczym, naukowym i kulturalnym.

 

Najważniejsze odbędą się we wrześniu. Na dzień szóstego września zaplanowano Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze. Dzień później, 7 września, odbędzie się Dzień Polski na EXPO. Program wydarzenia na terenie wystawy EXPO zakłada m.in.:

 • wciągnięcie polskiej flagi,
 • występ artystyczny,
 • paradę z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Wieczorem (ok. godz. 19.30) w sali widowiskowej Astana Balet planowany jest uroczysty koncert „Głosy Gór” pod batutą Jerzego Maksymiuka w inscenizacji Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

 

źródło:expo.gov.pl

Inne wydarzenia odbywające się w trakcie międzynarodowej wystawy w Astanie to m.in.:

 • Astańskie Forum Gospodarcze,
 • Dzień Polaków w Kazachstanie,
 • Dni Nauki Polskiej.

Forum odbędzie się 15 czerwca, natomiast Dzień Polaków dwa dni później. Spotkanie organizowane jest w porozumieniu z Senatem RP oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W Astana Balet dla ok. 200 osób planowany jest m.in. program artystyczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Promni”. W godzinach wczesnowieczornych odbędzie się koncert plenerowy polskich artystów.

 

W lipcu odbędzie się konferencja naukowa organizowana w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W jej programie znajdą się prezentacje polskich osiągnięć naukowych z zakresu energetyki, ochrony środowiska i zalesiania, powiązane z tematami przewodnimi wystawy. Wydarzenie połączone będzie z promocją oferty edukacyjnej polskich uczelni.

 

źródło: expo.gov.pl

Program gospodarczy

Jednym z elementów udziału Polski w Astana EXPO 2017 jest program gospodarczy skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorców, za którego realizację odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Chodzi o wsparcie polskich przedsiębiorców przy poszukiwaniu kazachskich partnerów gospodarczych oraz rozwoju nowych obszarów współpracy. Program ma też służyć promocji polskich osiągnięć naukowych i technologicznych.

 

Komponenty programu gospodarczego towarzyszącego wystawie EXPO:

 • promocja potencjału polskiej gospodarki oraz firm w ramach ekspozycji Polski na Wystawie,
 • organizacja stoisk narodowych podczas najważniejszych targów wystawienniczych w Kazachstanie,
 • wydanie publikacji - katalogu polskich firm skierowanego do kazachskich przedsiębiorców.

Po raz pierwszy w historii udziału Polski w EXPO, polskie firmy mogą skorzystać ze wsparcia na działania promocyjne realizowane w Kazachstanie. Źródłem finansowania takich działań mogą być fundusze unijne pochodzące z poddziałanie 3.3.3 „Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych - Go to Brand” Programu Inteligentny Rozwój. Ze wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorcy reprezentujący 12 priorytetowych branż wskazanych przez Ministerstwo Rozwoju. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie udziału w imprezach wystawienniczych i promocyjnych na terenie Kazachstanu.

 

Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w programie promocji gospodarczej podczas Międzynarodowej Wystawy EXPO powinni kontaktować się z Departamentem Promocji Gospodarczej PARP za pośrednictwem:

 • strony internetowej EXPO,
 • telefonicznie pod numerem 22 432 72 01 oraz 22 432 83 74.

 

źródło: expo.gov.pl

Współpraca gospodarcza Polska-Kazachstan

Kazachstan jest najważniejszym partnerem gospodarczym Polski w Azji Centralnej. Znaczenie Kazachstanu dla polskich firm wynika z jego strategicznego położenia (na szlaku prowadzącym z Chin do Europy), przynależności do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, chłonności rynku wewnętrznego oraz szerokiego programu inwestycji publicznych.

 

Informacje dodatkowe:

***

Informacje pochodzą ze strony internetowej Ministerstwa Rozwoju.Czy ta informacja była pomocna?
TAK/NIE 0 0