Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBiznes a obyczaje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Małgorzata Kędzierska | 2016-05-09 11:53:12
kultura, tradycja, biznes

Różnice kulturowe mogą doprowadzić do fiaska każdą rozmowę biznesową. Dlatego warto wiedzieć, co w kraju partnera handlowego jest tabu, a co wolno wszystkim, który system wartości obowiązuje, a jaka postawa jest źle widziana.

 

Holendrzy i Finowie są zwolennikami egalitaryzmu i przeciwnikami hierarchicznego podporządkowania. Szanują prawa jednostki, są na tym punkcie przewrażliwieni, dlatego ostentacyjne zachowania są dla nich rażące. Finowie nie lubią zbyt głośnego lub zbyt ekspresyjnego zachowania w miejscach publicznych.

 

Surowy skandynawski klimat podobnie ukształtował osobowość Norwegów. Ludzie zamieszkujący głębokie doliny i dostępne tylko od morza fiordy rzadko kontaktowali się ze sobą. Doprowadziło to do skrajnego indywidualizmu. W przeciwieństwie do społeczeństw kultury zachodniej, np. Koreańczycy nie są indywidualistami. Sukces czy porażkę postrzegają jako efekt pracy grupy, a nie jednostki. Stąd wielu Koreańczyków unika wyrażania swoich poglądów i uczuć wprost.

 

Amerykanie natomiast postrzegani są jako pełni wiary i optymizmu, ci, którzy nie boją się podejmować ryzyka, są otwarci i spontaniczni, a z ich twarzy nie schodzi charakterystyczny amerykański uśmiech. Konwenanse i etykieta nie są im bliskie. Amerykanie słyną ze swojej nie ceremonialności i szybkiego przechodzenia na „ty”, nawet z ludźmi których dopiero co poznali.

 

Przestrzeganie zasad hierarchii jest za to istotne w kontaktach z Chińczykami. Niezachowanie etykiety wynikającej z hierarchii jest postrzegane jako próba poniżenia, zwłaszcza jeśli ma to miejsce w obecności osób trzecich. Okazanie szacunku osobom stojącym wyżej w hierarchii przez kolejność zwracania się oraz używanie właściwych tytułów, np. „panie doktorze”, „panie inżynierze”, „panie prezesie”, ważne jest również w Turcji. W Izraelczykach przesadna grzeczność czy brak humoru budzą niesmak.

 

Żartować lubią też np. Francuzi czy Włosi, za to Chińczycy są szczególnie wrażliwi na „utratę twarzy”. Nie należy więc ich krytykować czy z nich żartować w obecności innych osób, podobnie jak Arabów. Godność, honor, reputacja, lojalność wobec rodziny są najważniejsze. Uważają, że ich życiem rządzi przeznaczenie i fatalizm (inszallah).

 

Źródło: PAP