Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAmeryka Południowa

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Redakcja MRPiT | 2018-03-26 20:59:54
kraje, gospodarka, ameryka północna

Ameryka Łacińska to ponad 380 mln ludzi i 20 państw - region mocno zróżnicowany społecznie, ekonomicznie i politycznie.

Nominalne PKB tego regionu wynosi ponad 3 bln dol., parytet siły nabywczej - blisko 4 bln dol., a PKB liczone per capita ok. 10 tys. dol.

 

Przez wiele lat lokomotywą wzrostu w Ameryce Płd. była Brazylia. W 2011 roku jej minister finansów Guido Mantega zapowiedział, że kraj awansuje na piąte miejsce listy państw o najwyższym PKB jeszcze przed rokiem 2015, na który prognozuje ten awans w rankingach Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

 

W roku 2010 PKB Brazylii wzrosło o 7,5 proc. Jednak brazylijska gospodarka zwolniła i w 2013 roku rosła o niecałe 2,5 proc.

 

W tym okresie zaczęła się szybko rozwijać gospodarka Peru, rosnąca w tempie 6,4 proc. Dalej w rankingach znalazły się Chile - 5,4 proc. PKB, Kolumbia i Boliwia - po 5 proc., Argentyna - 4,9 proc., Urugwaj - 4,6 proc., Gujana - 4,5 proc., Surinam - 4,5 proc., Meksyk - 3,9 proc., Paragwaj i Wenezuela - po 3,2 proc. PKB.

 

Kraje Ameryki Łacińskiej odczuły bardzo skutki globalnego kryzysu, ale spowolnienie wzrostu gospodarki brazylijskiej było największe, a przyczyną były zbyt małe inwestycje.

 

Władze Brazylii stworzyły jednak w latach 2002 - 2012 swego rodzaju cud gospodarczy: 36 milionów ludzi wyszło ze "strefy biedy", a 40 milionów zasiliło szeregi klasy średniej w 200-milionowym kraju.

 

Sukces polityki rządowej polegał według ekonomistów na tym, iż zmniejszyła się przepaść między przeciętnymi dochodami tych 10 proc. najzamożniejszej ludności a dochodami 40 proc. najuboższej: w roku 2002 różnica między nimi była prawie siedemnastokrotna (wynosiła dokładnie 16,8), a obecnie to 12,6.

 

Argentyna będąca niegdyś niezwykle silną gospodarką, stała się "chorym członkiem" kontynentu. W 2014 roku znalazła się po raz drugi od 12 lat w stanie technicznej niewypłacalności. Grupa wierzycieli odmówiła uczestniczenia w dwóch konwersjach argentyńskiego długu, jakie przeprowadzono w roku 2005 i 2010. Według prognoz BBC sytuacja ta nie wpłynie jednak tak samo na argentyńską gospodarkę, jak ogłoszenie przez tamtejszy rząd niewypłacalności w 2001 roku, gdy dziesiątki ludzi zginęły podczas ulicznych zamieszek, a władze zamroziły konta oszczędnościowe, by uniknąć szturmu na banki.

 

v2pica20120611135929

 

Ameryka Łacińska to mimo wszystko kontynent na drodze rozwoju, uznał główny ekonomista Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju Juan Jose Ruiz, zafascynowany "brazylijskim modelem" opartym na trzech filarach: napędzaniu gospodarki przez włączanie do udziału w rynku ludzi, którzy żyli dotąd na marginesie; systemie finansowym należącym do najzdrowszych na świecie, dzięki niewielkiemu udziałowi złych kredytów; oraz dynamicznym rozwoju stosunków gospodarczych z Azją.

 

 

Chiny znalazły w Ameryce Łacińskiej źródło potrzebnych surowców i czerpią z niego pełnymi garściami. Tylko w 2011 roku, według chińskiego Ministerstwa Handlu, wymiana handlowa między Chinami a Ameryką Płd. wzrosła o ponad 40 proc. Pekin nie ogranicza się do importu surowców zza Oceanu Spokojnego, lecz dostarcza Brazylii, Chile, Argentynie technologii, które pozwalają na zwiększanie zatrudnienia, poprzez budowę fabryk, np. superszybkich pociągów w Brazylii.

 

Liczba argentyńskich przedsiębiorstw, które zainstalowały się w Chinach, sięgnęła w 2012 roku 80. główni partnerzy handlowi Chin w Ameryce Łacińskiej to również Kostaryka, Kuba i Peru.

 

Dynamiczny rozwój gospodarki Ameryki Płd. nie zmienia jeszcze faktu, że na 15 krajów świata o największych kontrastach majątkowych i społecznych dziesięć to wciąż kraje tego regionu.

 

W roku 2013 Światowe Forum Gospodarcze Ameryki Łacińskiej uznało, że głębokie nierówności społeczne to najpoważniejsze zagrożenie dla rozwoju regionu.

 

Według danych Banku Światowego najbiedniejsze kraje Ameryki Płd. to Haiti, Nikaragua, Boliwia i Honduras. Niedożywienie zagraża blisko połowie populacji Haiti, w pozostałych najuboższych krajach regionu grozi ono około 1/4 ludności.

 

Innym problemem tamtejszej gospodarki to rozległa "szara strefa", która w wybranych sektorach obejmuje około połowy działalności gospodarczej. Kolejne zagrożenia dla Ameryki Płd. to brak stabilności politycznej w niektórych krajach, a także specyficzny dla regionu problem narkobiznesu i związanej z nim przestępczości i korupcji.

 

 

Na szczęście większość krajów latynoskich nie boryka się z problemami zadłużenia, deficytów budżetowych i osiągnęła taką równowagę makroekonomiczną, że szanse na prowadzenie polityki włączania ludzi z nizin społecznych do głównego nurtu życia są obiecujące.

 

Peru, jedna z najszybciej wzrastających gospodarek świata w minionym dziesięcioleciu, należy do grupy największych eksporterów metali, ale jedna trzecia ludności kraju żyje w biedzie. Kraj ten jest prymusem w regionie. Ponadto, w 2011 roku na północy kraju w regionie Cajamaraca odkryto nowe, duże złoża kruszcu. Peru jest piątym największym producentem złota na świecie. Wydobycie i eksport ropy naftowej i gazu, miedzi, srebra, złota i innych metali to fundament peruwiańskiej gospodarki. W 2009 roku do Peru trafiły największe na świecie - po Kanadzie i Australii - inwestycje w sektor górniczy.

 

Ważną rolę w gospodarce Ameryki Południowej odgrywa rolnictwo, dostarczające produktów żywnościowych również na eksport. Innym liczącym się sektorem regionu jest turystyka.

 

Największą rolę spośród surowców energetycznych odgrywa ropa naftowa, której bogate złoża występują w Wenezueli, Kolumbii, Ekwadorze, Boliwii, Argentynie i Brazylii. W niektórych regionach występuje też gaz ziemny. Ze złóż metali największe znaczenie mają: żelazo, mangan, miedź, wolfram, cyna, cynk i ołów oraz boksyty i srebro. Głównymi gałęziami przemysłu są przemysł: spożywczy, włókienniczy, hutniczy, elektromaszynowy, drzewny i meblarski.

 

Spowolnienie gospodarcze Chin, które przez ostatnią dekadę napędzały eksport z Ameryki Łacińskiej - głównie surowców, żywności i towarów - grozi również spowolnieniem rozwoju gospodarczego w regionie.

 

Źródło: PAP
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert