Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Nowym Jorku

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: WPHI Nowy Jork | 2017-10-06 21:13:44
wizyta, gospodarka, promocja polskiej gospodarki


Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku był odpowiedzialny za realizację komponentu gospodarczego wizyty do Nowego Jorku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy. Głównym celem wizyty Prezydenta było uczestniczenie w 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Podczas wystąpienia na forum ONZ Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że nasz kraj idzie do Rady Bezpieczeństwa z wartościami, które są bardzo istotne dla Narodu Polskiego, czyli suwerennością i wolnością oraz z przekonaniem, że prawo międzynarodowe jest jedynym skutecznym mechanizmem utrzymania pokojowych relacji między narodami. Prezydent wziął także udział w dyskusji światowych przywódców na temat ochrony klimatu oraz spotkał się z przywódcami Ukrainy, Litwy i Armenii oraz z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Ponadto Prezydent uczestniczył w kolacji wydanej przez Prezydenta Donalda Trumpa.

 

Przy okazji tej wizyty odbyły się także inne wydarzenia, w tym o charakterze gospodarczym, za które odpowiedzialny był WPHI w Nowym Jorku. Dnia 20 września WPHI wraz z amerykańskim stowarzyszeniem BCIU Business Council for International Understanding, zorganizował w Yale Club na Manhattanie konferencję biznesową z przedstawicielami prywatnych funduszów kapitałowych. Było to znaczące wydarzenie, gdyż po raz pierwszy w historii Prezydent Polski spotkał się z prezesami, wiceprezesami i dyrektorami zarządzającymi private equity firms. W konferencji udział wzięło 16 osób będących przedstawicielami najwyższego szczebla w firmach inwestycyjnych, którzy decydują o tym, gdzie ich korporacje lokować będą fundusze. Są to tak zwani „giganci rynku finansowego”, m.in. Citigroup Inc., Global Infrastructure Group, Goldman Sachs, HSBC, IFM Investors. Większość z uczestników to firmy zainteresowane wejściem do Polski albo już inwestycje mają, chcą je rozwijać i poszerzać.

 

Następnym wydarzeniem gospodarczym, które koordynował Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku była konferencja Prezydenta Andrzej Duda, w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Prezydent spotkał się z przedstawicielami świata nauki. Podziękował, w imieniu Rzeczpospolitej, za 92 lata działalności fundacji oraz wspierania polskiej nauki i polskiej młodzieży. Prezydent Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, który odwiedził Fundację.

 

Założona w 1925 r. Fundacja Kościuszkowska ma na celu pogłębianie więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi poprzez programy edukacyjne oraz wymianę kulturalno-naukową. Na stypendia i granty dla polskich i amerykańskich studentów, naukowców, profesjonalistów i artystów oraz promocję kultury polskiej w USA Fundacja przeznacza około miliona USD rocznie.

 

Zarówno konferencja z private equity firms w Yale Club, jak i w Fundacji Kościuszkowskiej były szeroko relacjonowana w mediach polskich i polonijnych. Dzięki obecności w wydarzeniu Prezydenta RP do uczestnictwa udało się zaprosić największych przedstawicieli prywatnych funduszy kapitałowych oraz przedstawicieli świata nauki. Szczególnie ważny był przekaz Prezydenta Andrzeja Dudy, który zapewnił o otwartości Polski na zagraniczne inwestycje i zaprosił przedstawicieli private equity firms do inwestowania bądź dalszego rozwoju w Polsce. Niektórzy z inwestorów przylecieli specjalnie do Nowego Jorku. Konferencje te były okazją do promocji WPHI jako jednostki Ministerstwa Rozwoju odgrywającej kluczowe znaczenie w organizacji komponentu gospodarczego wizyt najwyższych przedstawicieli władz RP.

 

Niezwykle istotny z naszej perspektywy jest nieustanny kontakt oraz współpraca z amerykańskimi ekspertami i inwestorami zainteresowanymi polskim rynkiem, a także kreowanie pozytywnego wizerunku Polski jako atrakcyjnego miejsca lokowania inwestycji.