Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuReakcje rynku na wybory parlamentarne w Turcji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marek Kubel-Grabau | 2015-12-08 08:37:46
wybory, gospodarka, rynki walutowe, rynki

Główny ekonomista Finansbank – Pan İnan Demir, powiedział, że rynki będą teraz rosnąć, ponieważ nie ma już niepewności przedwyborczej. Analitycy ostrzegają jednak, że głębokie problemy gospodarcze Turcji pozostają aktualne.

n905891

Turecka lira zyskała 4% na wartości w dniu 2 listopada 2015 r., po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Kurs liry wyniósł 2 listopada 2015 r. 2,79 do dolara. Główny indeks na giełdzie w Stambule – BIST wzrósł o 5,5%, do 83,831 punktów.

Wybory w dniu 1 listopada pozwoliły uzyskać AKP większość w parlamencie, torując drogę do samodzielnych rządów jednej partii. AKP zdobyła prawie połowę głosów, co daje jej 317 miejsc w tureckim parlamencie liczącym 550 posłów.

Główny ekonomista Finansbank – Pan İnan Demir, powiedział, że rynki będą teraz rosnąć, ponieważ nie ma już niepewności przedwyborczej.

Analitycy ostrzegają jednak, że głębokie problemy gospodarcze Turcji pozostają aktualne. "Wygrana AKP łagodzi obawy o dalszą niepewność polityczną, ale dopiero za jakiś czas okaże się czy partia rządząca będzie tworzyła rozwój gospodarczy w oparciu o politykę wiarygodności, który ulegała erozji w ciągu ostatnich kilku lat" – twierdzi Capital Economics w Londynie.

Wzrost gospodarczy w Turcji spadł poniżej trzech procent w zeszłym roku i oczekuje się stagnacji na podobnym poziomie w 2015 r., co nie umożliwi stworzenia wielu nowych miejsc pracy. Eksport spadł również o 7,8% w stosunku rok do roku, do poziomu 146 miliardów USD.

Agencja Moody natomiast twierdzi, że zwycięstwo AKP będzie zjawiskiem pozytywnym dla gospodarki tureckiej, ponieważ zmniejszy niepewność polityczną w najbliższym czasie. Według Agencji Moody, ocena zdolności kredytowej gospodarki tureckiej jednak będzie zależała od rządowej strategii polityki gospodarczej, szczególnie w odniesieniu do wysokiej obecnie inflacji. Ponadto potrzebne są reformy zwiększające oszczędności firm oraz zmniejszające deficyt obrotów bieżących. Te reformy będą mieć kluczowe znaczenie dla budowania zaufania inwestorów oraz wspierania wartości liry tureckiej. Agencja Moody ogłosi swój kolejny rating dla Turcji w dniu 4 grudnia 2015 r.