Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu



Logo - KyivTechHublogoPPE PL

Polish-Ukrainian High-Tech Hub 2017


Rodzaj wydarzenia
Konferencja

Witryna wydarzenia

Polish-Ukrainian High-Tech Hub 2017 to pierwsza tego rodzaju inicjatywa, zmierzająca do zainicjowania szerszej współpracy polsko-ukraińskiej w obszarze finansowania innowacji.

 

8 grudnia br. wiodący polscy inwestorzy i startupy z Ukrainy spotkają się w Kijowie na pierwszej tego typu konferencji, podsumowującej wyniki konkursu.

 

Geneza

Inicjatorem projektu jest Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie. Oficjalnie realizację projektu ogłoszono w ramach konferencji „Przedsiębiorczość – Innowacyjność – Rozwój Regionalny”, która odbyła się 18 września br. w Kijowie w ramach projektu pomocy rozwojowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii RP dla Ukrainy pt. „Wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Ukrainy oraz konkurencyjności regionów”, realizowanego ze środków Polskiej Pomocy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. W konferencji wzięli udział m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju RP Jerzy Kwieciński, Pierwszy Zastępca Ministra Rozwoju i Technologii Gospodarczego i Handlu Ukrainy Maksym Nefiodow, Pierwszy Zastępca Ministra Rozwoju i Technologii Regionalnego, Budownictwa i Gospodarki Komunalnо-Mieszkaniowej Ukrainy Wiaczesław Nehoda oraz Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło.

 

 

Cel

Projekt Polish-Ukrainian High-Tech Hub to efekt połączenia dwóch rodzajów oczekiwań: przedstawiciele środowisk naukowych na Ukrainie poszukują finansowania swoich projektów i szans wejścia na europejskie rynki, z drugiej strony zaś polski rynek VC poszukuje nowych, perspektywicznych celów inwestycyjnych. W warunkach zaostrzającej się konkurencji państw o talenty high-tech Polska ma szansę na zajęcie miejsca hubu innowacji dla całego regionu.

 

Jak to działa?

W ramach projektu każdy ukraiński startup, innowator i wynalazca, a także polski inwestor może zgłosić swój udział w ogłoszonym naborze projektów i zaplanowanym spotkaniu 8 grudnia. Jedynym warunkiem wstępnym jest wypełnienie formularza aplikacyjnego w j. angielskim.

 

Uwaga: Termin rejestracji projektów upływa z dniem 20 listopada 2017 r.

 

Następnie Fundacja Startup Hub Poland przeanalizuje zgłoszone projekty i wytypuje 30 najlepszych zespołów celem prezentacji ich rozwiązań biznesowych i technologicznych podczas konferencji, która odbędzie się 8 grudnia 2017 r. w Kijowie (program jest dostępny na w/w stronie wydarzenia). Uczestniczące w projekcie polskie fundusze VC będą mogły umówić się na szybkie spotkania z kilkunastoma wybranymi przez siebie projektami w formule speed-dating. Udział w konferencji jest bezpłatny, a zainteresowani nią autorzy projektów i inwestorzy mogą rejestrować się elektronicznie na stronie wydarzenia.

 

Organizatorzy

  • Ministerstwo Rozwoju i Technologii RP,
  • Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie,
  • Polska Agencja Inwestycji i Handlu,
  • Fundacja Startup Hub Poland,
  • Instytut Polski w Kijowie.

 

Projekt realizowany jest przy wsparciu programu Polska Pomoc Rozwojowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

Organizatorzy o projekcie:

 

Tomasz Pisula, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu:

Wobec globalizującego się rynku pracy i coraz intensywniejszej wymiany handlowej, wszelkie inicjatywy sprzyjające innowacyjności i rozwiązywaniu skomplikowanych problemów, są obecnie na wagę złota. Takie branże jak IT i biotechnologia, wchodzące w skład sektorów wysoce innowacyjnych, zostały oficjalnie wpisane na polską listę najbardziej perspektywicznych w kontekście rozwoju, sektorów gospodarki. Ukraina jest ważnym partnerem biznesowym dla rodzimych inwestorów. Oprócz oczywistych czynników związanych z sąsiedztwem, łączy nas także jakość i mnogość talentów oraz specjalistycznych kompetencji, które są dźwignią innowacyjności. Cieszę się, że dzięki takim wydarzeniom umożliwiamy ukraińskim startupom znalezienie stabilnego źródła finansowania w Polsce, co sprzyja zacieśnianiu naszych relacji.

 

Bartosz Musiałowicz, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie:

Projekt wychodzi na przeciw zidentyfikowanym oczekiwaniom rynku. Z jednej strony są to potrzeby ukraińskich startupów, innowatorów, naukowców i wynalazców, proponujących interesujące, perspektywiczne i innowacyjne idee oraz poszukujących źródeł ich finansowania. Z drugiej strony są to potrzeby polskich inwestorów i funduszy inwestycyjnych, poszukujących interesujących i rokujących sukces biznesowy projektów. Polish-Ukrainian High-Tech Hub wychodzi naprzeciw tym potrzebom, stwarzając platformę dla nawiązania współpracy obu środowisk.

 

Maciej Sadowski, prezes Fundacji Startup Hub Poland:

Spośród projektów z całego świata, które od 6 lat aplikują do fundacji w poszukiwaniu finansowania, startupy z Ukrainy są szczególnie licznie reprezentowane. Bliskość geograficzna, kulturowa i ruch bezwizowy dla Ukraińców posiadających paszporty biometryczne powodują, że polscy inwestorzy coraz chętniej interesują się technologami właśnie z tego kraju.

 

Katarzyna Węzowska, p.o. Dyrektora Instytutu Polskiego w Kijowie:

Cieszy nas, że ukraińscy innowatorzy szukają możliwości współpracy z polskimi inwestorami, nic przecież tak nie zbliża, jak wspólnota interesów. Dla obu stron będzie to z pewnością ciekawe doświadczenie, możliwość poznania nowych modeli funkcjonowania na rynku, ale, przede wszystkim, rozbudowanie sieci partnerów po obu stronach naszej granicy. Mamy nadzieję, ze ten projekt przyczyni się do rozwoju gospodarki opartej na wiedzy i innowacji zarówno w Polsce jak i na Ukrainie.

 

Logo-MinistryEconomy StartupHublogo WPHI logo EN PAIH logo Logo IP Kijow Logo PPR EN
branże: Pozostałe branże, Rolnictwo i leśnictwo, Górnictwo i przemysł wydobywczy, Przetwórstwo spożywcze, Odzież, tekstylia, wyroby skórzane, Przemysł drzewny i papierniczy, Przemysł chemiczny i kosmetyczny, Farmacja i biotechnologia, Produkcja i przetwórstwo metali, Przemysł obronny i zbrojeniowy, Maszyny i urządzenia, Produkcja środków transportu, Produkcja mebli, Przemysł jubilerski, Energia i surowce odnawialne, Ochrona środowiska, Budownictwo i architektura, Transport i logistyka, Turystyka, sport i rekreacja, Sektor kreatywny, Usługi finansowe, IT/ICT, Handel, Doradztwo/consulting/edukacja, Zdrowie i medycyna

Konferencja
Ukraina - Kijów
2017-12-08
Dodał: Patrycja Operacz