Plan organizacji „Dnia Polsko-Chińskiego Biznesu” w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Pekinie 15 listopada 2016 r.
Wydział Promocji Handlu i Inwestycji pragnie poinformować, że w dniu 15 listopada br. w Ambasadzie RP w Pekinie planuje organizację drugiej edycji „Dnia Polsko-Chińskiego Biznesu”.
Celem Dnia Polsko-Chińskiego Biznesu będzie prezentacja ofert polskich eksporterów i projektów inwestycyjnych w Polsce, przeprowadzenie szkoleń wśród polskich firm z zakresu działalności na rynku chińskim, omówienie ewentualnych możliwości współpracy gospodarczej między Polską a Chinami oraz promocja polskich artykułów rolno-spożywczych i pozytywnego wizerunku polskiej gospodarki i polskiej przedsiębiorczości w chińskich mediach.
Dzień Polski-Chińskiego Biznesu wpisuje się w starania o zwiększenie eksportu artykułów rolno-spożywczych do Chin oraz zwiększenie napływu chińskich inwestycji do Polski i jest organizowany w związku z udziałem polskich firm w targach Anufood w Pekinie (16-18 listopada br.), których Polska będzie partnerem.
Dzień Polsko-Chińskiego Biznesu w listopadzie br. zgodnie z planem będzie się składał z następujących części:
1. Warsztaty dla przedstawicieli polskich firm.
Warsztaty zorganizowane będą dla przedstawicieli polskich przedsiębiorstw, którzy wezmą udział w targach Anufood. W trakcie warsztatów przedstawione będą kwestie związane z procedurą eksportu art. rolno-spoż. z Polski do Chin, ochroną własności intelektualnej w Chinach (brand, logo), doborem odpowiednich partnerów na rynku chińskim, dystrybucją w Chinach, unikaniem oszustw oraz marketingiem art. rolno-spoż. w Chinach. Do wygłoszenia przemówienia zostaną zaproszeni przedstawiciele m.in. China IPR SME Helpdesk, kancelarii prawnych w Pekinie oraz przedsiębiorstw zajmujących się importem i dystrybucją art. rolno-spoż.
Uczestnicy seminarium proszeni są także o wskazanie tematów, które ich zdaniem powinny być poruszone (ankieta jest dostępna na stronie https://www.survio.com/survey/d/H0B6H1J4P4S4V3V1G).
2. Seminarium promujące Polski eksport art. rolno-spożywczych do Chin
W czasie tego seminarium producenci i eksporterzy art. rolno-spożywczych z Polski biorący udział w targach Anufood będę mieli okazję do zaprezentowania swojej oferty w 5-minutowych przemówieniach dla przedstawicieli firm chińskich, które zajmują się importem i dystrybutorzy art. rolno-spoż. w Chinach. Przedstawiciele firm chińskich będą zaproszeni przez WPHI w Pekinie.
3. Rozmowy typu business-to-business w zakresie eksportu art. rolno-spoż. do Chin.
W czasie rozmów business-to-business uczestnicy z polskiej strony będą mogli prowadzić bezpośrednie rozmowy z gośćmi z przedstawicielami firm chińskich. W tym celu zostanie przygotowane pomieszczenia ze stolikami. W rozmowach wezmą udział tłumacze między j. polski-chiński.
Program Dnia Polsko-Chińskiego Biznesu:
l.p. |
czas |
Punkt programu |
1 |
10:00 – 12:00 |
Warsztaty dla przedstawicieli polskich firm |
2 |
14:00 – 16:00 |
Seminarium promocyjne polskich art. rolno-spożywczych |
3 |
16:00 – 18:00 |
Rozmowy B2B |
4 |
18:00 |
Zakończenie |
Według wstępnego planu w czasie Dnia Polsko-Chińskiego Biznesu planowana była również organizacja Seminarium Inwestycyjnego w branży rolno-spoż. w Polsce. Z uwagi na niewystarczające zainteresowanie udziałem w tej części ze strony polskiej, seminarium zostało odwołane.
W celu promocji polskich produktów rolno-spoż. w Chinach, potencjału inwestycyjnego w Polsce, pozytywnego wizerunku polskiej gospodarki i polskiej przedsiębiorczości na Dzień Polsko-Chińskiego Biznesu zaproszeni zostaną przedstawiciele czołowych chińskich mediów biznesowych.
Gości na wydarzeniu będą witać polscy studenci przebrani w tradycyjne stroje ludowe. Goście będą zachęcani do zrobienia zdjęć na tle ścianki promującej wydarzenie, która zostanie przygotowana na to wydarzenie. Z obserwacji WPHI w Pekinie wynika, że chińscy goście chętnie umieszczają relację z wydarzenia w mediach społecznościowych. W ambasadzie zostanie ustawiona także ekspozycja polskich art. rolno-spoż. oraz materiały i katalogi polskich firm.
Dzień Polsko-Chińskiego Biznesu zgodnie z planem odbędzie się w Ambasadzie RP w Pekinie. Ambasada dysponuje odpowiednimi pomieszczeniami do organizacji poszczególnych punktów programu. Udział w tym wydarzeniu będzie bezpłatny.
Lokalizacja wydarzenia w Pekinie ma także duży związek z tym, że w stolicy Chin mieszczą się główne siedziby najważniejszych firm chińskich zajmujących się importem z zagranicy (np. COFCO) oraz inwestycjami zagranicznymi (chińskie inwestycje zagraniczne są realizowane głównie przez firmy państwowe).
WPHI w Pekinie zaprasza do współorganizacji wydarzenia instytucje, organizacje i przedsiębiorstwa zainteresowane rozwojem eksportu art. rolno-spożywczych z Polski do Chin oraz przyciągnięciem chińskich inwestycji do Polski.
Pierwsza edycja „Dnia Polsko-Chińskiego Biznesu” odbyła się w dn. 20 czerwca br. Relacja z wydarzenia znajduje się na stronie: china.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/200547,w-ambasadzie-rp-w-pekinie-odbyl-sie-dzien-polsko-chinskiego-biznesu.html
Prosimy o odesłanie wypełnionego formularza rejestracyjnego, który jest załączony poniżej do dnia 30 września w razie udziału w warsztatach dla polskich firm i/lub Seminarium promocyjnym lub do 31 sierpnia w razie udziału w seminarium inwestycyjnym.