Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPL

Misja gospodarcza do RPA i Lesotho


Rodzaj wydarzenia
Misja Gospodarcza

Polski akcent
WPHI uczestniczy

Biuro Współpracy z Zagranicą Krajowej Izby Gospodarczej, przy współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Johannesburgu, organizuje wyjazd Misji Gospodarczej ogólno-branżowej do Królestwa Lesotho i Republiki Południowej Afryki w terminie 22 - 29 października 2016 r.

 

Program Misji KIG przewiduje przeprowadzenie akwizycji handlowej, prezentację przez członków Misji ich ofert eksportowych oraz przeprowadzenie przez nich rozmów handlowych:

 

W stolicy Lesotho, Maseru:

 • na Business Forum w Lesotho National Development Corporation (LNDC);
 • na spotkaniu biznesowym w Lesotho Chamber of Commerce and Industry z udziałem przedstawicieli miejscowych firm handlowo-przemysłowych.

 

W RPA, w ważnych dla gospodarki RPA ośrodkach Prowincji Przylądkowej Wschodniej nad Oceanem Indyjskim:

 

1. East London

 • podczas konferencji zorganizowanej przez East London Development Corporation;
 • na spotkaniu z władzami Wschodniej Prowincji Przylądkowej zorganizowanym przez Easter Cape Development Corporation z udziałem miejscowych firm;

 

2. Port Elizabeth

 • na spotkaniu biznesowym w Nelson Mandela Bay Chamber of Commerce and Industry z udziałem lokalnych firm handlowo-przemysłowych

 

Najważniejsze sektory gospodarki Prowincji Przylądkowej to:

 • przemysł motoryzacyjny, wraz z częściami zamiennymi;
 • rolnictwo wraz z przemysłem przetwórczym;
 • logistyka, w tym porty i rozwiązania multimodalne;
 • przemysł wytwórczy;
 • turystyka.

 

Władze Prowincji oferują daleko idące ułatwienia dla projektów inwestycyjnych pozwalających na redukcję miejscowego bezrobocia.

 

Szczególne możliwości nawiązania współpracy handlowej lub w inwestycjach z udziałem polskich firm istnieją w zakresie:

 • produkcji biopaliw - RPA jest w trakcie opracowywania i wczesnego wdrażania ich produkcji;
 • przetwórstwa owoców, produkcji soków oraz przetwórstwa mięsa;
 • produkcji energii odnawialnej - energia wiatrowa i solarna;
 • produkcji ciągników dla rolnictwa;
 • współpracy naukowej szkół wyższych;
 • produkcji materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz (meble);
 • wyrobów kosmetycznych i farmaceutycznych.

 

Królestwo Lesotho jest silnie powiązane gospodarczo RPA - znaczna liczba obywateli Lesotho pracuje w RPA, a ich zarobki, oprócz dochodów z turystyki, stanowią znaczącą pozycję w budżecie państwa. W rolnictwie główne uprawy to kukurydza, sorgo, pszenica oraz fasola. Dużą rolę odgrywa hodowla kóz angorskich, dostarczających wysokogatunkowej wełny – moheru. Przedmiotem eksportu do RPA jest słodka woda, a projektowana w górach zapora i elektrownia wodna na rzece Oranje ma dostarczyć elektryczność do RPA. Słabo rozwinięty przemysł obejmuje przetwórstwo spożywcze i zakłady odzieżowe.

 

Republika Południowej Afryki to najlepiej rozwinięty kraj kontynentu afrykańskiego. Na terenie RPA znajduje się wiele bogactw naturalnych, a także dobre żyzne gleby. Klimat również sprzyja rozwojowi rolnictwa. Przemysł wydobywczy RPA opiera się na wydobyciu złota (40% światowych zasobów) i diamentów jubilerskich i przemysłowych, gdzie stanowią one połowę światowych zasobów oraz węgla kamiennego (80% zasobów Afryki). Rolnictwo RPA produkuje więcej żywności niż konsumują mieszkańcy tego kraju. Nadwyżki są eksportowane. Użytki rolne i zielone stanowią ponad 75% kraju. Hodowla obejmuje: konie, owce, trzodę chlewną. U wybrzeży RPA znajdują się bogate łowiska wykorzystywane przez rozwiniętą flotę rybacką. RPA jest państwem z najwyższym PKB w Afryce według danych Banku Światowego z 2009.

 

Szczegółowych informacji na temat Misji KIG do RPA i Lesotho udziela:

p. Tadeusz Świątkowski

tel. 22/ 630 96 02

tel. kom. 516 178 471,

fax. 22/ 630 99 15

e-mail: tswiatkowski@kig.pl

branże: Produkty tytoniowe, Muzyka, Film, Usługi finansowe, Fotografia, Rzemiosło artystyczne, Wzornictwo i projektowanie mody, Rolnictwo i leśnictwo, Tekstylia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych, Handel, Wydawnictwa, Przemysł obronny i zbrojeniowy, Pestycydy, Pozostałe branże, Farmacja i biotechnologia, Transport i logistyka, Odzież i obuwie, Pozostałe pojazdy samochodowe, Drzwi i okna, Produkcja pozostałych maszyn, Narzędzia mechaniczne, Autobusy, Pojazdy szynowe, Części i akcesoria samochodowe, Statki i łodzie, Instrumenty muzyczne, Przemysł lotniczy i kosmiczny, Pozostały sprzęt transportowy, Meble, Wyposażenie wnętrz, Samochody osobowe, Oświetlenie, Pozostałe górnictwo i wydobywanie, Zboża, Broń i amunicja, Pozostałe wyroby chemiczne, Pozostałe tekstylia, Maszyny dla przetwórstwa spożywczego, Aparatura pomiarowa i zegarki, Maszyny dla górnictwa i budownictwa, Mięso, Maszyny dla przemysłu odzieżowego, Maszyny dla przemysłu papierniczego, Ryby, Biotechnologia, Instrumenty optyczne i sprzęt fotograficzny, Warzywa i owoce, Pozostały sprzęt elektryczny, Maszyny ogólnego przeznaczenia, Przemysł petrochemiczny, Wojskowe pojazdy bojowe, Komputery, Maszyny dla metalurgii, Elektronika użytkowa, Leśnictwo i pozyskiwanie drewna, Poligraficzne, Oleje i tłuszcze spożywcze, Wyroby mleczarskie, Pozostałe produkty spożywcze, Wyroby skórzane, Wyroby z drewna (bez mebli), Górnictwo i przemysł wydobywczy, Wyroby z warzyw i owoców, Słodycze, Węgiel kamienny i brunatny, Kawa, herbata i przyprawy, Ropa naftowa i gaz ziemny, Dywany i dekoracje, Wyroby chemiczne w formach podstawowych, Produkcja i przetwórstwo metali, Farby i lakiery, Rudy metali, Produkcja metali nieżelaznych, Ochrona środowiska, Sprzęt medyczny/rehabilitacyjny, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe wyroby elektroniczne i optyczne, Przemysł jubilerski, Produkcja mebli, Papier, Turystyka, sport i rekreacja, AGD, Przetwórstwo spożywcze, Maszyny dla rolnictwa i leśnictwa, Doradztwo/consulting/edukacja, IT/ICT, Wyroby z mięsa i ryb, Wyroby zbożowe, piekarske i mączne, Produkcja środków transportu, Budownictwo i architektura, Napoje alkoholowe, Kosmetyki, Maszyny i urządzenia, Wyroby z gumy i tworzyw sztucznych, Odzież, tekstylia, wyroby skórzane, Przemysł drzewny i papierniczy, Przemysł farmaceutyczny, Produkcja metali żelaznych, Sektor kreatywny, Sprzęt sportowy, Gry i zabawki, Przemysł chemiczny i kosmetyczny, Pozostałe wyroby, Zdrowie i medycyna, Organizacja targów i wydarzeń, Architektura, Media i reklama, Budownictwo

Misja Gospodarcza
Lesotho - Maseru
2016-10-22 - 2016-10-29
Dodał: Małgorzata Kędzierska