Biuro Współpracy z Zagranicą Krajowej Izby Gospodarczej, przy współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Johannesburgu, organizuje wyjazd Misji Gospodarczej ogólno-branżowej do Królestwa Lesotho i Republiki Południowej Afryki w terminie 22 - 29 października 2016 r.
Program Misji KIG przewiduje przeprowadzenie akwizycji handlowej, prezentację przez członków Misji ich ofert eksportowych oraz przeprowadzenie przez nich rozmów handlowych:
W stolicy Lesotho, Maseru:
- na Business Forum w Lesotho National Development Corporation (LNDC);
- na spotkaniu biznesowym w Lesotho Chamber of Commerce and Industry z udziałem przedstawicieli miejscowych firm handlowo-przemysłowych.
W RPA, w ważnych dla gospodarki RPA ośrodkach Prowincji Przylądkowej Wschodniej nad Oceanem Indyjskim:
1. East London
- podczas konferencji zorganizowanej przez East London Development Corporation;
- na spotkaniu z władzami Wschodniej Prowincji Przylądkowej zorganizowanym przez Easter Cape Development Corporation z udziałem miejscowych firm;
2. Port Elizabeth
- na spotkaniu biznesowym w Nelson Mandela Bay Chamber of Commerce and Industry z udziałem lokalnych firm handlowo-przemysłowych
Najważniejsze sektory gospodarki Prowincji Przylądkowej to:
- przemysł motoryzacyjny, wraz z częściami zamiennymi;
- rolnictwo wraz z przemysłem przetwórczym;
- logistyka, w tym porty i rozwiązania multimodalne;
- przemysł wytwórczy;
- turystyka.
Władze Prowincji oferują daleko idące ułatwienia dla projektów inwestycyjnych pozwalających na redukcję miejscowego bezrobocia.
Szczególne możliwości nawiązania współpracy handlowej lub w inwestycjach z udziałem polskich firm istnieją w zakresie:
- produkcji biopaliw - RPA jest w trakcie opracowywania i wczesnego wdrażania ich produkcji;
- przetwórstwa owoców, produkcji soków oraz przetwórstwa mięsa;
- produkcji energii odnawialnej - energia wiatrowa i solarna;
- produkcji ciągników dla rolnictwa;
- współpracy naukowej szkół wyższych;
- produkcji materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz (meble);
- wyrobów kosmetycznych i farmaceutycznych.
Królestwo Lesotho jest silnie powiązane gospodarczo RPA - znaczna liczba obywateli Lesotho pracuje w RPA, a ich zarobki, oprócz dochodów z turystyki, stanowią znaczącą pozycję w budżecie państwa. W rolnictwie główne uprawy to kukurydza, sorgo, pszenica oraz fasola. Dużą rolę odgrywa hodowla kóz angorskich, dostarczających wysokogatunkowej wełny – moheru. Przedmiotem eksportu do RPA jest słodka woda, a projektowana w górach zapora i elektrownia wodna na rzece Oranje ma dostarczyć elektryczność do RPA. Słabo rozwinięty przemysł obejmuje przetwórstwo spożywcze i zakłady odzieżowe.
Republika Południowej Afryki to najlepiej rozwinięty kraj kontynentu afrykańskiego. Na terenie RPA znajduje się wiele bogactw naturalnych, a także dobre żyzne gleby. Klimat również sprzyja rozwojowi rolnictwa. Przemysł wydobywczy RPA opiera się na wydobyciu złota (40% światowych zasobów) i diamentów jubilerskich i przemysłowych, gdzie stanowią one połowę światowych zasobów oraz węgla kamiennego (80% zasobów Afryki). Rolnictwo RPA produkuje więcej żywności niż konsumują mieszkańcy tego kraju. Nadwyżki są eksportowane. Użytki rolne i zielone stanowią ponad 75% kraju. Hodowla obejmuje: konie, owce, trzodę chlewną. U wybrzeży RPA znajdują się bogate łowiska wykorzystywane przez rozwiniętą flotę rybacką. RPA jest państwem z najwyższym PKB w Afryce według danych Banku Światowego z 2009.
Szczegółowych informacji na temat Misji KIG do RPA i Lesotho udziela:
p. Tadeusz Świątkowski
tel. 22/ 630 96 02
tel. kom. 516 178 471,
fax. 22/ 630 99 15
e-mail: tswiatkowski@kig.pl