Search Menu
A A A high contrast A A

Export Promotion PortalNo photo
Kasprzak Usługi Remontowo - Budowlane Marcin Kasprzak

Company description
af
ar
bg
cz
de
dk
en
es
fi
fr
gr
hi
hr
hu
id
il
it
jp
kk
ko
lt
ms
nl
no
pl
pt
ro
ru
se
sk
tr
ua
uz
zh

Na początek

Wybór okien do domu jest wyjątkowo istotny nie tylko z uwagi na wygląd i estetykę wnętrza, ale także z powodu innych tak samo znaczących przyczyn. Poza dawaniem światła, okna są izolatorami ciepła, chronią przed jego utratą oraz przed przypływem zimnego powietrza, a także wyciszają dźwięki z zewnątrz. Muszą zapewniać bezpieczeństwo: właściwie przepuszczać promienie słoneczne, właściwie chronić przed włamaniem i być proste w obsłudze. Warto też zdecydować się, jaki rodzaj okien wybrać: PCV, aluminiowe czy drewniane, a także jaką ilość szyb zastosować?

Jaka ilość szyb będzie najlepsza do okien w domu?

Okna można zakupić w dwóch wariantach: trzyszybowym i dwuszybowym. Standardowymi są okna 2-szybowe. Każda z szyb ma od 4 do 6 mm, a przestrzenie między nimi zapełniają gazy (np. argon, ksenon, krypton), dzięki którym wzrasta izolacyjność okien. Różnica pomiędzy pakietem trzy i dwuszybowym leży nie tylko we wskaźniku izolacji cieplnej, ale także w ilości zatrzymywanych i pochłanianych promieni słońca, które wpływają na szybkość nagrzewania się i jasność pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy wpuszcza więcej promieni, dlatego daje więcej światła, ale też szybciej rozgrzewa pokoje.

Okna trzyszybowe są polecane zwłaszcza wtedy, kiedy dom ma stać się energooszczędny lub pasywny. Taki dom musi być doskonale izolowany, więc okna dwuszybowe mogłyby nie sprostać wymaganiom. Z tego powodu okna dwuszybowe używa się raczej w przypadku domów, w których termoizolacja nie jest zbyt szczelna oraz pojawiają się w nim mostki termiczne, aby nie tracić na okna, które nie uratują sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Nie licząc ilości szyb jednym z tak samo istotnych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę jest wykonanie ramy. Okna PCV, bliżej znane jako plastikowe, przede wszystkim zachęcają uniwersalnymi rozmiarami oraz wykończeniem. Najpopularniejsze są w białym kolorze, ale jest również możliwość zakupu wielobarwnych oklein. Ponadto są lekkie, a zaopatrzenie ich w system antywłamaniowy nie będzie problemem. Nie wymagają też konserwacji i są łatwe w zachowaniu czystości. Mają niewygórowaną cenę i są także ogólnodostępne.

Niestety z upływem lat mogą na skutek nasłonecznienia, wiatru i innych warunków pogodowych, zmienić barwę albo ulegnąć uszkodzeniom: np. mogą skrzypieć lub odkształcać się. W przypadku większych uszkodzeń konieczna jest wymiana całego okna, dlatego że nie można go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna drewniane

Okna drewniane ciągle kojarzą się z dobrem luksusowym. Nic dziwnego, ponieważ dodają elegancji oraz współgrają z innymi drewnianymi elementami wystroju wnętrza domu. Co więcej drewniane okna cechuje wysoka wytrzymałość oraz dobra izolacja dźwiękowa i cieplna. Można je zamawiać w dowolnych kształtach, według swojego pomysłu, zwłaszcza, że nie naprężają się zbyt łatwo i są dość sztywne, a potencjalne uszkodzenia można łatwo naprawić. Dodatkowo można je wyposażyć w antywłamaniowe systemy, które poprawią ich bezpieczeństwo.

Żeby okna drewniane działały jak najdłużej, potrzebna jest im odpowiednia pielęgnacja i konserwacja. Jest to absolutnie ważne, w przypadku pomieszczeń i domów z większym ryzykiem zawilgocenia. Trzeba je wtedy dodatkowo zabezpieczać. Są one również znacznie droższe w porównaniu z oknami PCV, ze względu na wymagający proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna aluminiowe

Okna aluminiowe charakteryzuje przed wszystkim trwałość oraz lekkość. Nie są one tak podatne na uszkodzenia jak w przypadku okien PCV i tymi drewna. Także zmiany temperatur i warunki pogodowe nie oddziałują na nie ujemnie przez długi czas. Z uwagi na to, że aluminium jest całkiem plastycznym materiałem, można z niego wykonywać okna o odmiennych kształtach. Także szerokość ram jest dowolnie dostosowywana. Dzięki temu, dają możliwość optycznego powiększenia nawet niewielkich okienek. Dzięki tej samej właściwośc ramy mogą być bardzo szerokie i utrzymywać wielkie i ciężkie przeszklenia. Ponadto są dość dobrymi izolatorami oraz specjalnie ochrania się je przed korozją. Producenci oferują też możliwość dowolnego wykończenia profili dzięki malowaniu proszkowemu.

Niestety, pomimo świetnej wytrzymałości, zniszczone okno aluminiowe należy wymienić. Jeśli rama zostanie całkowicie uszkodzona lub zarysowana nie ma możliwości jej naprawy. Ponadto w zestawieniu z oknami PCV i drewnianymi, okna aluminiowe są gorszymi izolatorami ciepła i są znacznie bardziej kosztowne, dlatego że są produkowane na zamówienie. Niektórym osobom zawadza także to, że są zimne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając odpowiednie okna do domu należy zaznajomić się z możliwościami poszczególnych rodzajów okien. Do najbardziej istotnych czynników, na które powinno się zwrócić uwagę zalicza się odporność i wytrzymałość materiału, izolacyjność akustyczną i cieplną oraz na ilość szyb. Bezpieczniej sugerować się sprawdzonymi certyfikatami niż marketingowym namowom sprzedawców. Czasami cena nie świadczy o jakości produktu. Dlatego, by być przekonanym o dobrym wyborze, przed zakupem należy prześledzić zalety i wady wszystkich typów okien.

Okna PCV Toruń

STOLMAR Okna Toruń Parapety Rolety Drzwi

Adres: Konstytucji 3 Maja 10, 87-100 ToruńStolmar Okna Drewniane
Activity
Type
Services
Employment
From 10 to 50 people
Legal form
Individual business activity
Primary markets of the interest
  • Poland
  • USA
Legenda
- Primary markets of the interest
- Branches
- Purchasers from abroad
Company industries
Main industries
Marginal industries


Events in which I participate