Search Menu
A A A high contrast A A

Export Promotion PortalNo photo
FUNDACJA ROZWOJU I AKTYWNOŚCI TWÓRCZEJ "LES ARTES"

Company description
af
ar
bg
cz
de
dk
en
es
fi
fr
gr
hi
hr
hu
id
il
it
jp
kk
ko
lt
ms
nl
no
pl
pt
ro
ru
se
sk
tr
ua
uz
zh

Na początek

Wybór okien do domu jest wyjątkowo istotny nie tylko ze względu na estetykę i wygląd wnętrza, ale też z powodu innych równie znaczących czynników. Poza dostarczaniem światła, okna są izolatorami ciepła, zabezpieczają przed jego utratą oraz przed przypływem zimnego powietrza, a także wygłuszają dźwięki z zewnątrz. Muszą zapewniać bezpieczeństwo: właściwie przepuszczać promienie słoneczne, właściwie chronić przed włamaniem i być łatwe w obsłudze. Dobrze też zastanowić się, który rodzaj okien wybrać: PCV, aluminiowe czy drewniane, a także jaką ilość szyb zastosować?

Jaką ilość szyb wybrać do okien w domu?

Okna są dostępne w dwóch wariantach: trzyszybowym i dwuszybowym. Dwuszybowe okna są standardem. Każda z szyb ma od 4 do 6 mm, a powierzchnie między nimi zapełniają gazy (np. ksenon, krypton, argon), dzięki którym wzrasta izolacyjność okien. Różnica między pakietem dwu i trzyszybowym leży nie tylko w izolacji cieplnej, ale też w ilości zatrzymywanych i pochłanianych promieni słonecznych, które wpływają na szybkość nagrzewania się i jasność pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy przepuszcza więcej promieni, dlatego daje więcej światła, ale też szybciej rozgrzewa pokoje.

Okna trzyszybowe są polecane szczególnie wtedy, kiedy dom ma stać się energooszczędny lub pasywny. Taki dom musi być dobrze izolowany, dlatego okna dwuszybowe mogłyby nie spełnić wymagań. Z tego powodu okna dwuszybowe stosuje się raczej w domach, w których termoizolacja nie jest aż tak szczelna i pojawiają się w nim mostki termiczne, by nie wydawać pieniędzy na okna, które nie uratują sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Nie licząc ilości szyb jednym z tak samo ważnych czynników, na jakie trzeba spojrzeć jest wykonanie ramy. Okna plastikowe, czyli tak zwane PCV, w głównej mierze zachęcają uniwersalnymi rozmiarami oraz wykończeniem. Najpopularniejsze są w kolorze białym, ale jest również możliwość zakupu kolorowych oklein. Dodatkowo są lekkie, a wyposażenie ich w system antywłamaniowy nie stanowi problemu. Nie wymagają także konserwacji oraz są proste w zachowaniu czystości. Mają przystępną cenę i są także ogólnodostępne.

Niestety z biegiem czasu mogą pod wpływem światła słonecznego, wiatru i innych warunków pogodowych, zmienić barwę lub ulegnąć uszkodzeniom: np. mogą skrzypieć lub odkształcać się. W przypadku większych uszkodzeń niezbędna jest wymiana całego okna, ponieważ nie można go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna drewniane

Okna drewniane ciągle kojarzą się z dobrem luksusowym. Nic dziwnego, ponieważ dodają elegancji i komponują się na przykład z drewnianymi meblami z wnętrza domu. Ponadto drewniane okna charakteryzuje wysoka wytrzymałość oraz dobra izolacja cieplna i dźwiękowa. Można je wykonywać w wybranych kształtach, według własnego pomysłu, zwłaszcza, że nie naprężają się zbyt łatwo i są dość sztywne, a ewentualne uszkodzenia da się łatwo naprawić. Dodatkowo problemu nie stanowi wyposażenie ich w antywłamaniowe systemy, które poprawią ich bezpieczeństwo.

Aby okna drewniane działały jak najdłużej, potrzebna jest im właściwa pielęgnacja i konserwacja. Jest to niezwykle ważne, w przypadku pomieszczeń i domów z wysokim ryzykiem zawilgocenia. Warto je wtedy dodatkowo uodparniać. Są one też znacznie droższe od okien PCV, z uwagi na wymagający proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna aluminiowe

Okna aluminiowe cechuje w głównej mierze trwałość oraz lekkość. Są one mniej podatne na uszkodzenia w porównaniu z oknami PCV i tymi drewna. Także zmiany temperatur i warunki pogodowe nie oddziałują na nie negatywnie przez lata. Ze względu na to, że aluminium jest całkiem plastycznym materiałem, można z niego wykonywać okna o różnych kształtach. Także szerokość ram może być dowolnie dopasowywana. Z tego powodu, dają możliwość wizualnego powiększenia mniejszych okienek. Dzięki tej samej funkcji ramy mogą być bardzo szerokie i utrzymywać ciężkie i wielkie przeszklenia. Dodatkowo są calkiem dobrymi izolatorami oraz specjalnie ochrania się je przed korozją. Producenci oferują też możliwość wybranego wykończenia profili za pomocą malowaniu proszkowego.

Niestety, mimo świetnej wytrzymałości, zepsute okno aluminiowe należy wymienić. Jeśli rama zostanie zarysowana lub całkowicie uszkodzona nie ma możliwości jej naprawy. Ponadto w porównaniu z oknami PCV i drewnianymi, okna aluminiowe są słabszymi izolatorami ciepła oraz mają znacznie wyższą cenę, ze względu na to, że są produkowane na zamówienie. Niektórym użytkownikom zawadza też to, że są zimne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając właściwe okna do domu należy zaznajomić się z możliwościami poszczególnych typów okien. Do najważniejszych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę zalicza się wytrzymałość i odporność materiału, izolacyjność akustyczną i cieplną oraz na ilość szyb. Lepiej kierować się sprawdzonymi certyfikatami niż marketingowym sztuczkom sprzedawców. Nie zawsze cena świadczy o jakości produktu. Ze względu na to, aby być przekonanym o dobrym wyborze, przed zakupem trzeba przeanalizować plusy i minusy wszystkich rodzajów okien.

Okna PCV

STOLMAR Okna Toruń Parapety Rolety Drzwi

Adres: Konstytucji 3 Maja 10, 87-100 ToruńStolmar Okna PCV Toruń
Activity
Type
Services
Employment
From 10 to 50 people
Legal form
Individual business activity
Primary markets of the interest
  • Poland
  • USA
Legenda
- Primary markets of the interest
- Branches
- Purchasers from abroad
Company industries
Main industries
Marginal industries


Events in which I participate