Search Menu
A A A high contrast A A

Export Promotion PortalNo photo
Konserwacja Dzieł Sztuki Filip Pręgowski

Company description
af
ar
bg
cz
de
dk
en
es
fi
fr
gr
hi
hr
hu
id
il
it
jp
kk
ko
lt
ms
nl
no
pl
pt
ro
ru
se
sk
tr
ua
uz
zh

Na początek

Dobór okien do domu jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na wygląd i estetykę wnętrza, ale także z powodu innych tak samo znaczących czynników. Poza dawaniem światła, okna izolują ciepło, zabezpieczają przed jego utratą oraz przed przypływem zimnego powietrza, a do tego wyciszają dźwięki z zewnątrz. Muszą być bezpieczne: właściwie przepuszczać promienie słońca, skutecznie chronić przed włamaniem i być łatwe w obsłudze. Trzeba też zdecydować się, który rodzaj okien wybrać: PCV, drewniane czy aluminiowe, a także ile szyb zastosować?

Jaka ilość szyb będzie najlepsza do okien w domu?

Okna można zakupić w dwóch wariantach: dwuszybowym i trzyszybowym. Dwuszybowe okna są standardem. Każda z szyb ma od 4 do 6 mm, a przestrzenie między nimi wypełniają gazy (np. ksenon, krypton, argon), które podnoszą izolacyjność okien. Różnica pomiędzy pakietem dwu i trzyszybowym leży nie tylko we wskaźniku izolacji cieplnej, ale też w ilości zatrzymywanych i pochłanianych promieni słońca, które wpływają na szybkość nagrzewania się i jasność pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy przepuszcza więcej promieni, dlatego daje więcej światła, ale też szybciej rozgrzewa pokoje.

Okna trzyszybowe są polecane szczególnie wtedy, gdy dom ma stać się energooszczędny lub pasywny. Taki dom musi być dobrze izolowany, dlatego okna dwuszybowe mogłyby nie sprostać wymaganiom. Z tego względu okna dwuszybowe używa się raczej w przypadku domów, w których termoizolacja nie jest aż tak szczelna i występują w nim mostki termiczne, żeby nie wydawać pieniędzy na okna, które nie poprawią sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Poza ilością szyb jednym z tak samo istotnych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę jest wykonanie ramy. Okna PCV, bliżej znane jako plastikowe, przede wszystkim zachęcają uniwersalnymi rozmiarami oraz wykończeniem. Najczęstsze są w kolorze białym, ale jest również możliwość kupna wielobarwnych oklein. Ponadto są lekkie, a zaopatrzenie ich w antywłamaniowy system nie stanowi problemu. Nie wymagają też konserwacji i są proste w zachowaniu czystości. Mają niewygórowaną cenę i są również ogólnodostępne.

Niestety z biegiem czasu mogą na skutek światła słonecznego, deszczu i innych warunków atmosferycznych, zmienić barwę i ulegnąć uszkodzeniom: np. mogą skrzypieć lub odkształcać się. W przypadku poważniejszych uszkodzeń niezbędna jest całkowita wymiana okna, dlatego że nie można go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z drewna

Okna drewniane wciąż kojarzą się z dobrem luksusowym. Nie dziwi to z uwagi na to, że dodają elegancji oraz komponują się z innymi drewnianymi elementami wystroju wnętrza domu. Co więcej drewniane okna charakteryzuje świetna wytrzymałość i dobra izolacja cieplna i dźwiękowa. Można je wykonywać w wybranych kształtach, według własnego pomysłu, zwłaszcza, że nie ulegają naprężeniu i są dość sztywne, a potencjalne uszkodzenia da się łatwo naprawić. Dodatkowo można je wyposażyć w systemy antywłamaniowe, które podniosą ich bezpieczeństwo.

By okna drewniane służyły przez wiele lat, potrzebna jest im odpowiednia pielęgnacja i konserwacja. Jest to niezwykle ważne, w przypadku pomieszczeń i domów z wysokim ryzykiem zawilgocenia. Warto je wtedy dodatkowo zabezpieczać. Są one też trochę droższe w porównaniu z oknami PCV, z uwagi na wymagający proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z aluminium

Okna aluminiowe charakteryzuje w głównej mierze lekkość oraz trwałość. Są one mniej podatne na uszkodzenia w porównaniu z oknami PCV i tymi drewna. Także wahania temperatur i warunki pogodowe nie oddziałują na nie ujemnie przez lata. Ze względu na to, że aluminium jest dość plastycznym materiałem, można z niego wykonywać okna o różnych kształtach. Także szerokość ram może być dowolnie dostosowywana. Z tego powodu, dają możliwość wizualnego powiększenia mniejszych okienek. Dzięki tej samej funkcji ramy mogą być bardzo szerokie i utrzymywać ciężkie i wielkie przeszklenia. Dodatkowo są calkiem dobrymi izolatorami i specjalnie zabezpiecza się je przed korozją. Producenci dają też możliwość dowolnego wykończenia profili za pomocą malowaniu proszkowego.

Niestety, mimo świetnej wytrzymałości, zniszczone okno aluminiowe należy wymienić. Jeżeli rama zostanie zarysowana lub całkowicie uszkodzona nie da się go naprawić. Ponadto w zestawieniu z oknami drewnianymi i PCV, okna aluminiowe są gorszymi izolatorami ciepła oraz mają znacznie wyższą cenę, dlatego że są wykonywane na zamówienie. Niektórym osobom zawadza także to, że są zimne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając właściwe okna do domu warto rozeznać się w możliwościach poszczególnych rodzajów okien. Do najbardziej istotnych czynników, na jakie należy zwrócić uwagę zalicza się wytrzymałość i odporność tworzywa, izolacyjność cieplną i akustyczną oraz na ilość szyb. Bezpieczniej sugerować się sprawdzonymi certyfikatami niż marketingowym sztuczkom sprzedawców. Czasami cena nie świadczy o wartości produktu. Ze względu na to, by mieć pewność dobrego wyboru, przed zakupem należy przeanalizować zalety i wady wszystkich rodzajów okien.

Okna Aluniowe

STOLMAR Okna Toruń Parapety Rolety Drzwi

Adres: Konstytucji 3 Maja 10, 87-100 ToruńStolmar Okna PCV
Activity
Type
Services
Employment
From 10 to 50 people
Legal form
Individual business activity
Primary markets of the interest
  • Poland
  • USA
Legenda
- Primary markets of the interest
- Branches
- Purchasers from abroad
Company industries
Main industries
Marginal industries


Events in which I participate