13.05.2025
Polska liderem wzrostu w unijnym sektorze mleka
Pomimo wyzwań na europejskim rynku mleka Polska nie tylko utrzymała swoją silną pozycję, lecz także wysunęła się na prowadzenie pod względem wzrostu dostaw i eksportu przetworów mlecznych w UE.

Skuteczna adaptacja do warunków rynkowych oraz rosnąca efektywność produkcji umacniają rolę naszego kraju w europejskim mleczarstwie.
Światowy rynek mleka
Druga połowa 2024 roku przyniosła poprawę sytuacji podażowej na globalnym rynku mleka. Główni eksporterzy, tacy jak Unia Europejska, Nowa Zelandia i USA, zwiększyli produkcję mleka surowego, a pozytywny trend utrzymał się także w styczniu 2025 roku. Łączna produkcja w tych regionach wzrosła o 0,2 proc. r/r. Na tym tle Australia odnotowała spadek dostaw (-3 proc.), co jednak zostało zrównoważone przez wyraźny wzrost w Nowej Zelandii (+3 proc.) i umiarkowany wzrost w USA (+0,4 proc.). Mimo lekkiego spadku w UE (-0,3 proc. r/r w styczniu), pozostała ona liderem światowej produkcji mleka.
Po okresie spadków cen w latach 2022–2023 globalny rynek produktów mlecznych w 2024 roku rozpoczął proces odbudowy. W marcu 2025 indeks cen FAO (wskaźnik liczbowy, który obrazuje zmiany cen produktów mlecznych na świecie), osiągnął poziom o 25proc. wyższy niż rok wcześniej, a szczególnie dynamiczne wzrosty dotyczyły cen masła, pełnego mleka w proszku oraz serów.
Polska na czele unijnej produkcji mleka
W 2024 roku unijna produkcja mleka wzrosła symbolicznie – zaledwie o 0,3 proc. r/r, głównie z powodu spadków w Niemczech, Irlandii i Holandii. Na tym tle wyróżniała się Polska – zarówno pod względem dynamiki, jak i wolumenu dostaw.
W styczniu 2025 roku Polska osiągnęła najwyższy wzrost wolumenowy w całej Unii Europejskiej – krajowe dostawy do zakładów przetwórczych wzrosły o 34 tys. ton r/r. , tym samym potwierdzając rosnącą rolę Polski jako głównego motoru napędowego unijnego sektora mleczarskiego.
Polskie atuty to efektywność i eksport
Pomimo spadku pogłowia krów mlecznych o 5,2 proc. w 2024 roku krajowa produkcja mleka wzrosła o 4 proc. Wzrost ten możliwy był dzięki poprawie wydajności. Towarowość produkcji (udział mleka przeznaczonego na sprzedaż w całkowitej produkcji mleka w gospodarstwie rolnym), wynosząca już 86 proc., stale zbliża się do unijnej średniej (95proc.).
Po dwóch słabszych latach polski eksport przetworów mlecznych wyraźnie się odbudował. W 2024 roku wolumen eksportu wzrósł o 2,1proc. r/r, a jego wartość aż o 7 proc.
Największy udział we wzroście miały:
- mleko pitne,
- śmietana,
- galanteria mleczarska.
W przypadku masła, mimo 18-procentowego spadku wolumenu, jego wartość eksportowa wzrosła o 7 proc., co było efektem korzystnych cen transakcyjnych.
W pierwszych dwóch miesiącach 2025 roku utrzymała się pozytywna tendencja: eksport wzrósł o 1 proc. wolumenowo i 12 proc. wartościowo r/r. Spadki w sprzedaży proszków mlecznych i masła zostały zrównoważone przez dynamiczne wzrosty w innych segmentach.
Perspektywy na 2025 rok
W 2025 roku Polska nadal znajduje się w gronie liderów wzrostu sektora mleczarskiego w Europie. Wysoka efektywność produkcji, konkurencyjne ceny oraz korzystna sytuacja surowcowa wspierają dalszy rozwój. Jednak w dłuższej perspektywie rosnące koszty pracy mogą zmniejszać zyski, zwłaszcza w zakładach przetwórczych.
Wyzwaniem dla Polski i innych unijnych producentów będzie utrzymanie konkurencyjności na rynkach zewnętrznych – szczególnie w kontekście możliwych napięć handlowych i ekspansji tańszych dostawców spoza UE.
Źródło: Raport Banku Pekao, „Rynek mleka- trendy i bieżące perspektywy”,05.2025
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (854)
- Wiedza (421)
- Kalendarz (1621)
- Centrum Wsparcia (349)
-
Artykuł
Londyński East Bank szansą dla sektora budowlanego?
Decyzją władz Londynu dawny kompleks sportowy w Stratford przechodzi metamorfozę wartą 1,1 mld. £
WydarzenieSeminarium biznesowe Team Poland for the Moldova Growth Plan
Wydarzenie jest elementem składowym Misji Gospodarczej do Kiszyniowa w dniach 25-26 czerwca 2025.
-
Artykuł
Londyński East Bank szansą dla sektora budowlanego?
Decyzją władz Londynu dawny kompleks sportowy w Stratford przechodzi metamorfozę wartą 1,1 mld. £
ArtykułPolska na Intersolar 2025 – podsumowanie
W tym roku na Intersolar swoja ofertę prezentowało 2 737 wystawców
-
Artykuł
Kultura Biznesu w Chorwacji
Chorwacja łączy w sobie elementy środkowoeuropejskiego pragmatyzmu z południowym temperamentem
ArtykułPsychologia handlu – jak wytrwać, gdy efekty nie przychodzą od razu
57 proc. przedstawicieli handlowych uważa, że cisza ze strony klientów jest głównym demotywatorem
-
Wydarzenie
Seminarium biznesowe Team Poland for the Moldova Growth Plan
Wydarzenie jest elementem składowym Misji Gospodarczej do Kiszyniowa w dniach 25-26 czerwca 2025.
WydarzenieForum Przedsiębiorców w Krakowie
PAIH zaprasza do udziału w Forum Przedsiębiorców w Krakowie.
-
Artykuł
Promocja marki innowacyjnych MŚP
Od 13 maja 2025 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP”
Oferta wsparciaPolskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.