Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Eksport kaczego mięsa wciąż rośnie
Artykuł

Eksport kaczego mięsa wciąż rośnie

Od ponad 8 lat Polska jest liderem, jeśli chodzi o produkcję drobiu w Unii Europejskiej. Zarówno w eksporcie, jak i w strukturze krajowej produkcji dominuje drób kurzy i indyczy. Zauważalny jest jednak coraz większy wzrost produkcji kaczek. W zeszłym roku byliśmy ich trzecim producentem w UE, tuż po Francji i Węgrzech.

Z biegiem lat stopniowo wzrasta popyt, zarówno za granicą jak i w kraju, na mięso kacze i produkty spożywcze na jego bazie. W 2021 r. byliśmy trzecim producentem tego mięsa w Unii Europejskiej z udziałem na poziomie 16%. Najczęściej hodowaną rasą kaczek w Polsce jest Pekin, która charakteryzuje się krótkim cyklem produkcji brojlerów, niewielkimi wymaganiami pokarmowymi oraz znaczną zdrowotnością i dużą zawartość mięsa.

Eksport kaczego mięsa z Polski wciąż rośnie. Ministerstwo Finansów podaje, że w latach 2012-2021 wartość sprzedaży zagranicznej mięsa z kaczek zwiększyła się z 6 mln EUR do 61 mln EUR, czyli ponad dziesięciokrotnie. W roku bieżącym ta wzrostowa tendencja wciąż jest kontynuowana. Od stycznia do września 2022 r. polskie firmy sprzedały za granicę ponad 25 tys. ton mięsa kaczego o łącznej wartości 89 mln EUR. Dla porównania, w analogicznym okresie rok wcześniej wartość ta wyniosła 42 mln EU za 19 tys. ton mięsa.

Głównymi odbiorcami mięsa kaczego z Polski są kraje Unii Europejskiej (84% w 2021 r.) oraz Wielka Brytania (14%). Z państw UE kaczki wysyłane są przede wszystkim do Niemiec (42% udziału w polskim eksporcie), Dania (8%), Czechy, Litwa (po 5%) oraz Francja i Rumunia (po 4%).  W okresie styczeń–wrzesień 2022 r. udział przychodów z eksportu do krajów Unii wyniósł 76%, w tym do Niemiec (35 mln EUR; 39% udział w polskim eksporcie), Hiszpanii (7 mln EUR; 8%), Francji i Czech (po około 5 mln EUR; po 6%) oraz Litwy (3 mln EUR; 4%), a spoza UE do Wielkiej Brytanii (12 mln EUR; 14%).

Źródło: KOWR

  • Wszystko
  • Aktualności (15)
  • Wiedza (10)
  • Kalendarz (7)
  • Centrum Wsparcia (43)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.